Merit List per county 2022 – TSC February Replacement

Date:

Share post:

TSC has released merit lists for the teachers shortlisted for the recruitment process.

Join Us On Telegram
ADVERTISEMENT
CONTINUE READING BELOW

 

Join Us On Telegram
ADVERTISEMENT
CONTINUE READING BELOW

 

 

ADVERTISEMENT
CONTINUE READING BELOW

 

The shortlisted applicants for all secondary and primary school teaching vacancies are included on the lists.

Join Us On Telegram
ADVERTISEMENT
CONTINUE READING BELOW

 

 

ADVERTISEMENT
CONTINUE READING BELOW

 

 

ADVERTISEMENT
CONTINUE READING BELOW

Our merit lists are organized by county and sub-county and can be downloaded here. Please note that:

 

ADVERTISEMENT
CONTINUE READING BELOW

 

 

 

The Teachers Service Commission Recruitment Guidelines 2021/2022 shall Apply.

 

Only shortlisted candidates will be contacted.

 

In the case of primary schools, successful candidates will be posted to serve in any part of the country where vacancies exist and not necessarily in the county where they were recruited.

 

Shortlisted candidates will be required to produce original professional and academic certificates;

 

Successful candidates must not fill more than one Application for Employment Forms. Filling of two or more Application for Employment Forms will lead to disqualification;

 

Preference will be given to applicants who have not previously been employed by the Teachers Service Commission;

 

Manually filled applications will not be accepted.

 

For detailed information on available vacancies per county/or schools, applicants are advised to visit the TSC Website www.tsc.go.ke

 

Our site will be updating Merit lists after every one hour. Keep checking…

 

 

 

 

Merit List 2022 – TSC Replacement

 

Mombasa county

 

Likoni sub-county

 

Mombasa sub-county

 

Nyali sub-county

 

Kisauni sub-county

 

Changamwe sub-county

 

Jomvu sub-county

 

 

 

 

Kwale county

 

Matuga sub county

 

Matuga sub county

 

Kinango sub county

 

LungaLunga sub county

 

Msambweni sub county

 

 

 

 

Kilifi county

 

Ganze sub county

 

Rabai sub county

 

Malindi sub county

 

Kaloleni sub county

 

Kilifi north sub county

 

Magarini sub county

 

Kilifi south sub county

 

 

 

 

The Tana River county

 

Tana-River sub-county

 

The Tana delta sub-county

 

Tana North sub-county

 

 

 

 

Lamu county

 

Lamu East sub-county

 

The Lamu West sub-county

 

 

 

 

Taita Taveta county

 

Voi sub-county

 

Taita sub-county

 

Mwatate sub-county

 

Taveta sub-county

 

 

 

 

North-Eastern region Merit List

 

Garissa county

 

Garissa sub county

 

Lagdera sub county

 

Fafi sub county

 

Dadaab sub county

 

Ijara sub-county

 

Hulugho sub county

 

Balambala sub county

 

 

 

 

Wajir county

 

Wajir East sub-county

 

Eldas sub-county

 

Buna sub-county

 

Wajir West sub-county

 

Tarbaj sub-county

 

Wajir North sub-county

 

Habaswein sub-county

 

Wajir South sub-county

 

 

 

 

Mandera county

 

Mandera East sub-county

 

Lafey sub-county

 

Mandera Central sub-county

 

Banisa sub-county

 

Mandera West sub-county

 

Kotulo sub county

 

Mandera North sub-county

 

 

 

 

Marsabit county

 

Isiolo county

 

Garbatulla sub county

 

Isiolo sub county

 

Merti sub county

 

 

 

 

Eastern region Merit List

 

Meru county

 

Maara sub county

 

Tharaka North sub county

 

Meru south sub county

 

Tharaka South sub county

 

 

 

 

Embu county

 

Embu west sub county

 

Mbeere North sub county

 

Embu East sub county

 

Mbeere south sub county

 

Embu North sub county

 

 

 

 

Kitui county

 

Kitui Central sub county

 

Kisasi sub county

 

Mutitu sub county

 

Nzambani sub county

 

Kitui West sub county

 

Matinyani sub county

 

Mutomo sub county

 

Ikutha sub county

 

Migwani / Mwingi west sub county

 

Mwingi central sub county

 

Mumoni sub county

 

Mwingi east sub-county

 

Tseikuru sub county

 

Kyuso sub county

 

Lower Yatta sub county

 

Katulani sub county

 

 

 

 

Machakos county

 

Machakos sub county

 

Athi River sub county

 

Kangundo sub county

 

Matungulu sub county

 

Kathiani sub county

 

Mwala sub county

 

Masinga sub county

 

Yatta sub county

 

Makueni county

 

Kibwezi sub county

 

Mbooni east sub-county

 

Makindu sub county

 

Mbooni west sub county

 

Kilungu sub county

 

Mukaa sub county

 

Makueni sub county

 

Kathonzweni sub county

 

Nzaui sub county

 

 

 

 

Central Kenya region Merit List

 

Nyandarua county

 

Mirangine sub county

 

Nyandarua west sub county

 

Nyandarua south sub county

 

Kinangop sub county

 

Nyandarua central sub county

 

Kipipiri sub county

 

Nyandarua north sub-county

 

 

 

 

Nyeri county

 

Kieni East sub county

 

Mathira East sub county

 

Nyeri central sub-county

 

Mukurweini sub county

 

Nyeri south sub county

 

Mathira West sub county

 

Tetu sub county

 

Kieni West sub county

 

 

 

 

Kirinyaga county

 

Kirinyaga central sub county

 

Mwea west sub county

 

Kirinyaga west sub-county

 

Mwea East sub county

 

Kirinyaga east sub county

 

 

 

 

Murang’a county

 

Kahuro sub county

 

Kigumo sub county

 

Murang’a east sub county

 

Kandara sub county

 

Kangema sub county

 

Mathioya sub county

 

Gatanga sub county

 

Murang’a south sub county

 

 

 

 

Kiambu county

 

Githunguri sub county

 

Ruiru sub county

 

Juja sub county

 

Limuru sub county

 

Lari sub county

 

Kiambaa sub county

 

Kiambu East sub county

 

Kikuyu sub county

 

Kabete sub county

 

Gatundu North sub county

 

Thika East sub county

 

Gatundu South sub county

 

Thika West sub county

 

 

 

 

Rift valley region Merit List

 

Turkana county

 

Loima sub county

 

Turkana north sub county

 

Kibish sub county

 

Turkana central sub county

 

Turkana east sub county

 

Turkana west sub county

 

The Turkana south sub-county

 

 

 

 

West Pokot county

 

Pokot central sub county

 

Kipkomo sub county

 

Pokot North sub county

 

West Pokot sub county

 

Pokot South sub county

 

 

 

 

Samburu county

 

Samburu central sub-county

 

The Samburu East sub-county

 

Samburu North sub-county

 

 

 

 

Trans Zoia county

 

Uasin Gishu county

 

Eldoret west /Turbo sub county

 

Soy sub county

 

Eldoret east /Ainabkoi sub county

 

Moiben sub county

 

Kesses sub county

 

Eldoret south /Wareng (Kapsaret) sub county

 

 

 

 

Elgeyo Marakwet county

 

Keiro North sub-county

 

Marakwet West sub-county

 

Keiyo South sub-county

 

Marakwet East sub-county

 

 

 

 

Nandi county

 

Chesumei sub-county

 

Nandi central sub-county

 

Tinderet sub-county

 

Aldai/Nandi south sub-county

 

Nandi North sub-county

 

Baringo county

 

Marigat sub county

 

Baringo central sub county

 

Pokot East sub county

 

Baringo north sub county

 

Koibatek sub county

 

Mogotio sub county

 

 

 

 

Laikipia county

 

Laikipia North sub-county

 

The Laikipia West sub-county

 

Laikipia Central sub-county

 

Nyahururu sub-county

 

Laikipia East sub-county

 

 

 

 

Nakuru county

 

Naivasha sub-county

 

Kuresoi North sub county

 

Gilgil sub-county

 

Kuresoi south sub-county

 

Molo sub county

 

Subukia sub county

 

Nakuru North sub county

 

Ncounty’sub county

 

Nakuru East sub county

 

Nakuru west sub county

 

Rongai sub county

 

 

 

 

 

 

 

Narok county

 

Narok North sub county

 

Transmara west sub county

 

Narok west sub county

 

Transmara east sub county

 

Narok East sub-county

 

The Narok south sub-county

 

Kajiado county

 

Kajiado Central sub county

 

Isinya sub county

 

Mashuru sub county

 

Kajiado North sub county

 

Loitoktok sub county

 

Kajiado west sub county

 

 

 

 

Kericho county

 

Kericho east sub county

 

Soin /Sigowet sub county

 

Kipkelion sub county

 

Belgut sub county

 

Bureti sub county

 

Londiani sub county

 

 

 

 

Bomet county

 

Bomet central sub county

 

Konoin sub county

 

Bomet East sub-county

 

Chepalungu sub county

 

Sotik sub county

 

 

 

 

Western region Merit List

 

Kakamega county

 

Khwisero sub county

 

Kakamega south sub county

 

Mumias west sub county

 

Kakamega east sub county

 

Butere sub county

 

Kakamega central sub county

 

Mumias east sub county

 

Kakamega north sub county

 

Lugari sub county

 

Matete sub county

 

Likuyani sub county

 

Matungu sub county

 

Navakholo sub county

 

 

 

 

Vihiga county

 

Emuhaya sub county

 

Luanda sub county

 

Vihiga sub county

 

Sabatia sub county

 

Hamisi sub county

 

 

 

 

Bungoma county

 

Bungoma south sub county

 

Bumula sub county

 

Bungoma west sub county

 

Kimilili sub county

 

Bungoma central sub county

 

Cheptais sub county

 

Bungoma north sub county

 

Mt Elgon sub county

 

Bungoma east sub county

 

Webuye west sub county

 

 

 

 

Vihiga county

 

Busia sub county

 

Nambale sub county

 

Bunyala sub county

 

Samia sub county

 

Teso North sub county

 

Teso South sub county

 

Butula sub county

 

 

 

 

Siaya county

 

Gem sub county

 

Siaya sub county

 

Bondo sub county

 

Rarieda sub county

 

Ugenya sub county

 

Ugunja sub county

 

 

 

 

Nyanza region Merit List

 

Kisumu county

 

Kisumu west sub county

 

Seme sub county

 

Kisumu east sub county

 

Nyando sub county

 

Kisumu central sub county

 

Nyakach sub county

 

Muhoroni sub county

 

Homa bay county -043

 

Homa bay sub county

 

Rangwe sub county

 

Rachuonyo south sub county

 

Ndhiwa sub county

 

Suba sub county

 

Rachuonyo east sub county

 

Mbita sub county

 

Rachuonyo north sub county

 

 

 

 

Migori county

 

Rongo sub county

 

Uriri sub county

 

Kuria West sub county

 

Kuria East sub county

 

Suna West sub county

 

Nyatike sub county

 

Suna East sub county

 

Awendo sub county

 

 

 

 

Kisii county

 

Kisii central sub county

 

Kitutu central sub county

 

Marani sub county

 

Masaba south sub county

 

Nyamache sub county

 

Kenyenya sub county

 

Gucha sub county

 

Kisii south sub county

 

Gucha south sub county

 

Sameta sub county

 

 

 

 

Nyamira county

 

Nyamira north sub county

 

Borabu sub county

 

Nyamira south sub-county

 

Manga sub county

 

Masaba north sub county

 

 

 

 

 

 

 

Nairobi county

 

Kibra sub-county

 

Embakasi South

 

Westlands sub-county

 

Embakasi Central

 

Starehe sub-county

 

Mathare sub-county

 

Kasarani sub-county

 

Makadara sub-county

 

Roysambu sub-county

 

Kamukunji sub-county

 

Ruaraka sub-county

 

Embakasi West

 

 

 

Join Our Other 1000+ E-Mail Subscribers.Its Free😂😂

* indicates required
Which Topics Are You Interested In?
    Choose A Topic

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Related articles

    TSC Announces new Recruitment Selection Criteria For Teachers July 2022

    Primary School Teachers’ Selection Criteria Applicants shall be awarded marks as per the recruitment score sheet.   Where applicants tie in...

    Former KNUT secretary Wilson Sossion finally speaks about the firing of TSC deputy Dr. Kennedy Mulunda. Checkout full detailed report below

    Former Kenya National Union of Teachers (KNUT) Secretary General (SG) Wilson Sossion, has condemned the dismissal of Teachers...

    Confirmed! Teachers with CBC upgrading certificate to be given first priority in 2022 July TSC Mass Recruitment Exercise-TSC CEO

    It has come out clearly that teachers with CBC upgrading certificates will have a better chance of being...

    KUCCPS 2022/2023 Access Links to Admission letters for all universities and colleges

    All the 2021 Kenya Certificate of Secondary Exams (KCSE) candidates have been assigned to their Course -choice to...