TSC Latest list of schools with Senior Interns where applicants should avoid.

The teachers employer Teacher Service commission(TSC)  announced 5,000 employment vacancies for registered secondary unemployed teachers.

The application process is ongoing online where all the qualified candidates are on with the application. The application exercise will last till 12th July 2020.

Following the release of the new employment guidelines, the intern teachers are going to dominate the rest of teacher who are not in intern meaning all the intern will be confirmed according to the teachers employers.

According to the guidelines, the intern teachers will be awarded whopping thirty(30) marks if they provide any evidence for intern employment.

Below is a list of current Active intern teachers in various schools across the country.

 

CURRENT TSC LIST OF ACTIVE INTERN TEACHERS INSECONDARY SCHOOLS

CENTRAL REGION

KIAMBU COUNTY

GATUNDU NORTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kairi Boys Bio/Chem 1
2 Ngethu Day Phy/Maths 1
3 Mataara Day Hist/CRE 1
4 OLF Kiriko Girls Eng/Lit, Geo/Bst 2
5 IHM Kairi Day Agric/Bio 1
6 Gatunguru Boys Phy/Maths 1
7 Ndekei Day Hist/CRE 1
8 Gakoe Girls Kisw/CRE 1
9 Kiangunu Day Phy/Chem 1
10 Gacege Day Maths/Bst 1
11 Njahi Mixed Boarding Bio/Agric 1
12 Makwa Day Phy/Chem 1
13 St Joseph Worker Day CRE/Hist 1
14 Mutuma Day Eng/Lit 1
15 Gikindu Girls Kisw/CRE 1
TOTAL 16

 

GATUNDU SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Munyuini Sec Bio/Phy 1
2 Ituru High Bio/Agric 1
3 Ucekeini Girls Agric/Bio 1
4 Ndundu Mixed Day Eng/Lit 1
5 Muhoho High Kisw/Hist 1
6 Gatitu Girls Hist/Kisw 1
7 Kimunyu Sec Agric/Bio 1
8 Ruburi Sec Phy/Maths 1
9 Kagio Sec Kisw/CRE 1

 

1

10 Muthiga Girls Chem/Bio 1
11 Queen Of Peace Nembu Eng/Lit 1
12 Gachika Sec Geo/Hist 1
13 Gikure Sec Chem/Bio 1
14 Karinga Girls Bio/Agric 1
15 Ndarugu Sec Phy/Maths 1
16 Handege Sec Eng/Lit 1
17 Kahuguini Sec Eng/Lit 1
18 Wamwangi Sec CRE/Hist 1
19 Mutunguru Sec Phy/Maths 1
20 Mururia Boys CRE/Geo 1
21 Kiamworia Sec Kisw/CRE 1
22 Ng’enda Sec Chem/Bio 1
TOTAL 22

 

KIKUYU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Fr. Kevin Kelly Mixed Day Eng/Lit 1
2 Musa Gitau Girls Eng/Lit 1
3 Karai Mixed Day Geo/B/St 1
4 Moi Girls Kamangu Sec Maths/Phys 1
5 Kikuyu Boys Kisw/CRE 1
6 Kikuyu Day Kist/CRE 1
7 Alliance Girls Eng/Lit 1
8 Nachu Mixed Day Eng/Lit 1
9 Mai-A-Ihii Mixed Day Kisw/Hist 1
TOTAL 9

 

KABETE SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mary Leakey Girls Maths/Phys 1
2 Uthiru Girls Hist/CRE 1
3 Kahuho Uhuru Mixed Day Bio/Chem 1
4 Kirangari Mixed Boarding Eng/Lit 1
5 Rungiri Mixed Day Hist/CRE 1
6 Gathiga Mixed Day Phy/Chem 1
7 Muguga Wa Gatonye Mixed Boarding Eng/Lit 1
TOTAL 7

 

THIKA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Queen of Rosary Mixed Day His/Kis 1
2 Karibaribi Mixed Eng/Lit 1
3 Thika High Bio/Chem 1
4 Broadways Mixed Day Maths/Bst 1
5 Maryhill Girls Boarding Bio/Chem 1

 

2

6 Thika Girls Karibaribi Bio/Agric 1
7 Thika Garrison Mixed Day Kis/His 1
8 Kimuchu Mixed/Day Kis/Geo 1
TOTAL 8

 

THIKA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gatuanyaga Mixed Bst/Chem 1
2 Magogoni Mixed Day Kis/Geo 1
3 St Pauls Gatuanyaga Boys Eng/Lit 1
TOTAL 3

 

JUJA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mangu Boys Boarding Maths/Chem 1
2 St Francis Nyacaba Mixed Day Bio/Agric 1
3 Juja Farm Mixed Day Kisw/Hist 1
4 Ndururumo Mixed Day Phy/Chem 1
TOTAL 4

 

LIMURU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Loreto Limuru Girls Bio/Chem 1
2 Limuru Girls Phy/Maths; 1
3 Mirithu Girls Maths/Chem 1
4 St. Marys Girls Hist/CRE 1
5 Ngenia High Comp/Bst; 1
6 Thigio Boys Bio/Agric; 1
7 Bibirioni Boys Maths/Bst; 1
8 Gichuru High Comp;… 1
9 Nguirubi Mixed Day Kisw/Hist 1
10 Ngecha Girls Kisw/Hist; 1
11 Gatuura Mixed Day Bio/Chem 1
12 Kamirithu Mixed Day Kisw/CRE; 1
TOTAL 12

 

LARI SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gachoire Girls Maths/Phy, Kisw/Hist 2
2 Gatamaiyu Boys High Eng/Lit 1
3 Gitithia Girls Geo/CRE 1
4 Gitithia Mixed Sec Kisw/CRE 1
5 Gituamba Girls Maths/Phy, Eng/Lit 2
6 Kamae Sec Maths/Phy 1
7 Kamahindu Sec Bio/Agric 1
8 Kambaa Girls Agric/Bio, CRE/Hist 2

 

3

9 Kijabe Boys Bio/Chem, Phy/Maths 2
10 Kijabe Girls Kisw/CRE 1
11 Kimende Sec Eng/Lit 1
12 Kinale Girls Comp/… 1
13 Kirenga Boys Bio/Agric 1
14 Kirenga Girls Bio/Agric 1
15 Magina Sec Math/Phy 1
16 Mbau Ini Mixed Day Kisw/Hist 1
17 Mirangi Sec Kisw/CRE 1
18 Mugiko Sec Eng/Lit 1
19 Nyamweru Mixed Day Eng/Lit 1
20 P.B Kagwe Girls Sec Eng/Lit, Kisw/CRE, Chem/Bio 3
21 St. Augustine Nyanduma Sec Agric/Bio 1
TOTAL 27

 

GITHUNGURI SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Komothai Boys Bio/Agric 1
2 Mukua Sec Kisw/Geo 1
3 Kagema Sec Sch Eng/Lit 1
4 Matuguta Sec Hist/Bst 1
5 Kamondo Sec. Eng/Lit 1
6 Kahunira Sec Chem/Maths 1
7 Komothai T. Girls Agric/Bio 1
8 Gitwe Girls Secondary Kisw/Hist 1
9 St. Joseph’s High Sch Maths/Bst, Maths/Phy 2
10 Githiga High School Kis/CRE 1
11 Githima Secondary School Kisw/Hist 1
12 Kambui School For Hearing Impaired Phy/Maths/KSL, Hist/CRE/KSL 2
13 P.C.E.A Ngemwa Chem/Phy 1
14 Kambui Girls Maths/Chem 1
15 Gathirimu Girls T. High Sch Phy/Chem 1
16 Kiambururu Sec Geo/CRE 1
17 J.G. Kiereini Boys Eng/Lit 1
TOTAL 19

 

KIAMBAA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Karuri Mixed Day Eng/Lit- 1
2 St.Angelas Girls Eng/Lit , Bst/Maths 2
3 Sr. Chief Koinange Girls Phy/Maths, Kisw/CRE 2
4 Gachie Mixed Day Eng/Lit 1
5 ACK Karura Mixed Day Physics/Maths 1
6 Kiambaa Mixed Eng/Lit 1
7 Cianda Mixed Day Chem/Bio 1
8 Kihara Mixed Day Bio/Chem 1

 

4

9 St Andrews Ndenderu Mixed Day Kisw/Hist 1
10 Muthurwa Girls sec Eng/CRE 1
TOTAL 12

 

KIAMBU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ting’ang’a Mixed Day Agric/Bio 1
2 Kasarini Mixed Day Kisw/CRE 1
3 St. Anne’s Sec. – Lioki Girls sec Hist/CRE 1
TOTAL 3

 

RUIRU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Githurai Mixed Sec. School Bio/Agric 1
2 Mwihoko Sec Maths/Phy 1
3 Kwangethe Mixed Day Chem/Phy 1
4 Gikumari Springs Mixed Day CRE/Geo 1
5 Devki Ruiru Mixed Day Maths/Phy, Geo/Bst 2
TOTAL 6

 

KIRINYAGA COUNTY

KIRINYAGA CENTRAL SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gatwe Sec Bst/Maths 1
2 St John Thaita Mixed Day Hist/Geo 1
3 St Joseph Kerugoya Mixed Day Kisw/CRE 1
4 Kiamaina Mixed Day Comp/Maths 1
5 Kerugoya Boys sec Phy/Maths 1
6 Ngaru Girls Maths/Chem 1
7 Njega Boys Chem/Maths, Hist/CRE 2
8 St Agatha Kanyekini Mixed Day Phy/Maths 1
9 Kamuiru Boys Maths/Chem 1
10 Kagumo Girls Chem/Bio 1
11 St James Kiaritha Mixed Day Eng/Lit 1
12 Kerugoya Girls Bio/Chem 1
13 Kiamuruga Sec Bio/Agric 1
14 Mutira Girls Geo/Kisw 1
TOTAL 15

 

KIRINYAGA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Baricho High Sec Maths/Chem, Eng/Lit 2
2 Gathambi Girls’ Bio/Chem 1
3 Karima Sec Bio/Chem 1
4 Kathaka Mixed Day Bio/Chem 1
5 Kiandangae Sec Eng/Lit 1

 

5

6 Kianjege West Mixed Day Maths/Phy 1
7 Kiaragana Girls Maths/Phy, Hist/CRE 2
8 Kibirigwi Girls Maths/Chem 1
9 Kiburu Boys Sec Kisw/CRE 1
10 Kiine Girls’ Bio/Agric 1
11 Kiine Mixed Day CRE/Hist 1
12 Ngugu-Ini Sec Kisw/CRE 1
13 Sagana Sec Comp 1
14 St. Mary’S Kiaragana Day Sec CRE/Geo 1
15 St. Philips Baricho Sec Maths/Phy 1
TOTAL 17

 

KIRINYAGA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gacatha Mixed Kisw/Geo 1
2 Gaciongo Mixed Kisw/CRE 1
3 Gatunguru Mixed CRE/Hist 1
4 Githure Mixed Eng/Kisw 1
5 Kabare Girls Sec. Eng/Lit 1
6 Kavote Mixed Eng/Lit 1
7 Kiamiciri Mixed Kisw/CRE 1
8 Kiamugumo Girls Bst/Geo 1
9 Kiamutugu Boys Eng/Lit 1
10 Kianyaga Boys Sec Geo/Kisw 1
11 Mucagara Mixed Bio/Chem 1
12 Mugumo Girls . Agric/Bio 1
13 Mutige Boys Sec Kisw/CRE 1
14 Ngariama Mixed CRE/Kisw 1
15 Ngiriambu Girls Sec Maths/Chem, Eng/Lit 2
16 Ngungu Mixed Bst/Geo 1
17 Our Lady Of Consolata Rukenya Mixed Eng/Lit, Kisw/CRE 2
18 Rwambiti Mixed Agric/Bio 1
19 St. Ann Gituba Girls Boarding Kisw/CRE 1
20 St. Bakhita Kiburia Girls Sec Hist/CRE 1
21 St. Magdalene Githage Mixed Day Hist/CRE 1
22 St. Marks Thumaita Girls Sec Eng/Lit 1
23 St. Marys Karumandi Boys Sec Kisw/CRE 1
Total 25

 

MWEA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nyangati Sec Kisw/Hist 1
2 Ngurubani Sec Bst/Geo 1
3 Kiorugari Sec Eng/Lit 1
4 Mathangauta Sec Kisw/Hist 1
5 Gathigiriri Sec Hsci/CRE 1

 

6

6 Mumbuini Sec Phy/Maths 1
7 Wanguru Girls Maths/Bst 1
8 Karoti Girls Agric/Bio 1
9 Murinduko Sec Kisw/Bst 1
10 Tebere Sec Hist/CRE 1
11 Kanjinji Sec Maths/Chem 1
12 Togonye Sec Eng/CRE 1
13 St Marys Kiumbu Maths/Phy 1
14 Kiamanyeki Sec CRE/Hist 1
15 Urumandi Sec Bio/Agric 1
TOTAL 15

 

MWEA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kombuini Sec Kisw/CRE 1
2 Good Samaritan Sec Kisw/Hist 1
3 Hon.Kiragu Sec Bio/Chem 1
4 St Marys Kagio Boys Comp/… 1
5 Rukanga Sec Hist/CRE 1
6 St Marys-Mwea Girls Chem/Phy 1
7 Nguka Mixed Sec Hist/CRE 1
8 Kangure Sec Bst/Geo 1
9 Rurii Sec Eng/Lit 1
10 Nyaga Sec Sch Bio/Chem 1
11 St Augustine Mwea Boys Bio/Chem 1
12 Ngothi Sec Bst/Geo 1
TOTAL 12

 

NYANDARUA COUNTY

KIPIPIRI SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Satima Mixed Day Chem/Maths 1
2 Lereshwa Mixed Day Kisw/Hist 1
3 Malewa Mixed Day Kisw/CRE 1
4 Huhirio Mixed Day Chem/Bio 1
5 Gathuthi Mixed Day Kiswa/CRE 1
6 Mikeu Mixed Day Eng/Lit 1
7 Kagongo Mixed Day Maths/Bst 1
8 Mawingo Mixed Sec Chem/Maths 1
9 Michore Mixed Day Phy/Maths 1
10 Kirima Mixed Day Bio/Agric 1
11 Geta Mixed Sec Hist/Geo 1
12 Mahindu Sec Hist/Kis 1
13 Wanjeri Sec Eng/Lit 1
14 Jura Sec Sch Kisw/Hist 1
15 Kiambogo Sec Hist /CRE 1

 

7

16 Gatondo Sec CRE/Hist 1
17 Kianjogu Sec Eng/Lit 1
18 Wanjohi Girls Hist/Kisw 1
19 Kipipiri School Maths/Phy 1
20 Wanjohi Mixed Kisw/CRE 1
21 Marimu Sec Kisw/CRE 1
22 Ndemi Sec Maths /Phys 1
23 Mumui Sec Chem/Maths 1
24 Manunga Mixed Sec Maths/Chem 1
25 Kimuru Sec Eng/Lit 1
26 Turasha Sec Eng/Lit 1
27 Githioro Sec Eng/Lit 1
TOTAL 27

 

NYANDARUA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kangui Sec. Bio/Agric 1
2 Weru Sec. Eng/Lit 1
3 Gathanji Sec Hist/Geo 1
4 Hospital Hill Sec Eng/Lit 1
5 Kanguu Sec His/Kisw 1
6 Kiheo Sec Bio/Agric 1
7 Silibwet Sec Maths/Chem 1
8 Gikingi Sec Phy/Maths 1
9 Matura Sec Agric/Bio 1
10 Gatimu Girls Bio/Agric 1
11 Gatimu Mixed Sec Phy/Chem 1
12 Ol joro orork sec Geo/CRE 1
13 Nyahururu High Sch Maths/Bio 1
14 Karandi Sec Phy/Maths 1
TOTAL 14

 

MIRANGINE SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Tumaini Mixed Sec Hist/CRE 1
2 Nyakiambi Girls Sec Music/Eng, Chem/Phy 2
3 Matindiri Mixed Day Maths/Bst 1
4 Sabugo Mixed Day Maths/Chem 1
5 Nyaituga Mixed Day Maths/Phy 1
6 Gituamba Mixed Day Kisw/Geo 1
7 Githima Mixed Day Bio/Agric 1
8 Kanjuiri Mixed Day Kisw/Hist 1
9 Ruiru Mixed Day Maths/Chem 1
10 Ngorika Mixed Day Hist/CRE 1
11 Kihoto Mixed Day Bio/Agric 1
12 Mirangine Mixed Day Hist/CRE 1

 

8

TOTAL 13

 

KINANGOP SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bongo Girls Sec Eng/Lit 1
2 Githinji Mixed Day CRE/Hist, Bio/Agric 1
3 Kageraini Mixed Kisw/CRE 1
4 Kamunyaka Mixed Day Bio/Chem 1
5 Kinangop Gate Way Mixed Day Chem/Bio 1
6 Koinange Mixed Maths/Chem, Kisw/CRE 2
7 Magumu High Sec Bio/Chem 1
8 Mt Kinangop Girls Sec CRE/Hist, Maths/Phy 2
9 Mucibau Mixed Day Chem/Bio 1
10 Munyaka High (Kinangop) Eng/Lit 1
11 Ndothua Mixed Day Bs/Maths 1
12 Njabini Boys’ High Bio/Chem, Kisw/CRE 2
13 Njabini Mixed Agric/Bio 1
14 Ragia Mixed Day Hist/CRE, Maths/Phy 2
15 Rwanyambo Mixed Day Geo/Hist 1
16 Sasumua Mixed Day Eng/Lit, Kisw/Hist 2
17 St Christopher’S (Kinale) Sec Geo/Bst 1
18 Tulaga Sec Bio/Chem 1
19 Yaang’A Mixed Day Agric/Bio 1
TOTAL 24

 

NYANDARUA SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kitogo Sec. Eng/Lit 1
2 Rugongo Mixed Sec. Chem/Phy 1
3 Nandarasi Sec. Geo/Ksw 1
4 Ndunyu Njeru Sec. Bio/Chem 1
5 Mkungi Sec. Agric/Bio 1
6 Mekaro Mixed Day Maths/Bst 1
7 Magomano Girls Sec. Comp/.. 1
8 Muruaki Sec. Eng/Lit 1
9 Kinja Mixed Day Bst/Geo 1
10 Kimuri Mixed Day Eng/Lit 1
11 Mwenda-Ndu Sec. Bio/Chem 1
12 Gathara Mixed Day Hst/Geo 1
13 Karima Girls’ High Kisw/Hst, Maths/Phy 2
14 Mwiteithia Mixed Day Agric/Bio 1
15 Murungaru Mixed Day Maths/Chem 1
16 Mutamaiyu Mixed Day Bst/Maths 1
17 Kihumbu Mixed Day Maths/Phy 1
18 Kiambariki Mixed Day Hist/CRE 1
19 Aberdare Ranges Mixed Day Bio/Agric 1

 

9

20 Kirarwa Mixed Day Eng/Lit 1
21 Raitha Mixed Sec Maths/Bst 1
TOTAL 22

 

NYANDARUA NORTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Githunguchu Mixed Day Chem/Bio 1
2 Irigithathi Sec Bio/Agric 1
3 Kagondo Sec. Geo/CRE 1
4 Kambaa Tech. Mixed Eng/Lit 1
5 Kihara Sec Ksw/Hist 1
6 L. Olbollosat Mixed Day Kisw/Hist 1
7 Leshau Boys Phy/Chem 1
8 Mathingira Girls Eng/Lit 1
9 Mukoe Sec. Kisw/Hist 1
10 Murichu Sec. Maths/Chem 1
11 Ndaragwa Boys Maths/Phy, Chem/Bio 2
12 Ndaragwa Girls Chem/Bio 1
13 Ngaindeithia Mixed Day Phy/Maths 1
14 Pondo Sec. Phy/Maths 1
15 Shamata Girls Sec Agric/Bio 1
16 Uruku Sec. Maths/Chem 1
17 Wangui Sec. Hist/Kisw 1
18 Subuku Sec Phy/Maths 1
TOTAL 19

 

NYANDARUA CENTRAL SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kieni Sec. Eng/Lit 1
2 Mwihoti Mixed Day Bus/Maths 1
3 Silanga Mixed Day Eng/Lit 1
4 Kamande Mixed Sec Geo/Bus 1
5 Manyatta Mixed Day Bio/Chem 1
6 Mihuti Mixed Day Kiswa/CRE 1
7 Huruma Mixed Day His/CRE 1
8 Kaimbaga Mixed Day Eng/Lit 1
9 Munyeki Mixed Day CRE/Kisw 1
10 Passenga Mixed Sec Eng/Lit 1
11 Salient Mixed Day Kisw/CRE 1
12 Gichungo Mixed Day Geo/CRE 1
13 Nyandarua Mixed Sec Maths/Chem 1
TOTAL 13

 

NYERI COUNTY

MATHIRA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER

 

10

1 Kanjuri Boys Sec Kisw/CRE 1
2 Kiarithaini Boys Sec Bio/Agric 1
3 Giakaibei Boys Sec Bio/Chem 1
4 Ihwagi Mixed Day Phy/Maths 1
5 Muthea Mixed Day Kisw/CRE 1
6 Karatina Girls Sec Kisw/Hist 1
7 Kirimara Boys Sec Chem/Maths 1
8 Gikumbo Mixed Sec Maths/Chem 1
9 Magutu Girls Sec Eng/Lit, Bst/Geo 2
10 Mathaithi Girls Sec Phy/Maths 1
TOTAL 11

 

MATHIRA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bishop Ngandu Girls Maths/Chem 1
2 Tumutumu Girls Music/Eng 1
3 Ngorano Mixed Day Eng/Lit 1
4 General China Mixed Day Bst/Maths 1
5 Ruthagati Boys Phy/Chem 1
6 Ngaini Mixed Day Hist/Kisw 1
7 Icuga Girls CRE/Hist 1
8 Hiriga Girls Eng/Lit 1
9 Kanyama Mixed Day Bio/Maths 1
10 Ngunguru Mixed Day Maths/Chem 1
11 Maganjo Mixed Day Maths/Bst 1
TOTAL 11

 

NYERI SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Birithia Girls Sec Agric/Bio, Kisw/Hist 2
2 Mahiga Girls Eng/Lit 1
3 Kihome Sec Kisw/Geo 1
4 Chinga Girls’ High Geo/Hist 1
5 Mucharage Sec Maths/Phy 1
6 Kiamuya Mixed Day Maths/Phy 1
7 Witima Sec Comp… 1
8 Othaya Boys Eng/Lit, Bio/Chem 2
9 St Maria Gorretti Ruruguti Hist/Kisw 1
10 Kiahagu Mixed Day Maths/Phy 1
11 Gatugi Girls Phy/Maths 1
12 Karima Boys High Phy/Maths, Kisw/CRE 2
13 Othaya Girls Bio/Chem, Kisw/Hist 2
14 Iriaini Girls Sec Chem/Maths 1
15 St. Gregory Karima Day School Phy/Chem 1
TOTAL 19

 

11

KIENI EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Naromoru Boys CRE/Hist 1
2 Naromoru Girls’ Maths/Comp 1
3 Mwichwiri Mixed Sec Bio/Chem 1
4 Burguret Mixed Day Kisw/CRE 1
5 St Monica Munyaka Maths/Phy 1
6 Irigithathi Mixed Day PhyMaths 1
7 Gakawa Sec Eng/Lit 1
8 Moi Equator Sec (Girls) Hist/CRE 1
9 Mureru Sec Bio/Agric 1
TOTAL 9

 

NYERI CENTRAL SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Giakanja Sec Eng/Lit 1
2 Nyeri High Sec Bio/Chem 1
3 Muruguru Sec Comp/Maths 1
4 Gachika Sec. Kisw/Geo 1
5 Muthuaini Sec CRE/Hist 1
6 Rware High Kisw/Hist 1
7 Riamukurwe Sec Kisw Phy 1
8 St. Peters Thunguma Bst/Geo 1
9 Kiandere Mixed Sec Bio/Agric 1
10 Nyaribo Sec Agric/Bio 1
TOTAL 10

 

TETU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gachatha High Comp/.. 1
2 Dedan Kimathi Sec Maths/Bst 1
3 Kangubiri Girls Eng/Lit 1
4 Kiriti Sec. Hist/CRE 1
5 St. Pauls Githakwa Sec Bio/Kisw 1
6 Wandumbi Girls Sec. Eng/CRE 1
7 Mathakwaini Mixed Day Agric/Bio 1
8 Dr. Kamundia Girls Bio/Agric 1
9 Huhoini Girls Kisw/Hist 1
10 Gititu Mixed Comp… 1
11 Wamagana Girls Eng/Lit 1
TOTAL 11

 

KIENI WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St.Faustina Mweiga High School Comp 1
2 Mwiyogo Mixed Day Kisw/CRE 1

 

12

3 Endarasha Boys Eng/Lit/ 1
4 St Thomas Mixed Day Eng/Lit 1
5 Lamuria Sec Eng/Lit 1
6 Kimuri Sec Eng/Lit 1
7 St Regina Nairuta Mixed Day Chem/Bio 1
8 St Anthony Padua Mixed Day Bst/Maths 1
9 Bellevue Sec Hist/Kisw 1
10 St Monica Gitegi Mixed Day Hist/CRE 1
TOTAL 10

 

MUKURWE-INI SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ngoru Orthodox Mixed Day Maths/Phy 1
2 Rev. Muhoro Sch For The Deaf Eng/CRE/KSL 1
3 Gathungururu Girls Maths/Chem, Eng/Lit 2
4 St. Bonaventure Kaheti Boys Bio/Agric, Eng/Lit 2
5 Mukurwe-Ini Boys Agric/Kisw 1
6 Ndia-Ini Girls Bio/Agric 1
7 Kihate Orphans Mixed Day Bio/Agric 1
8 Karundu Mixed Day Maths/Phy 1
9 Giathugu Mixed Day Maths/Chem 1
10 South Tetu Girls Maths/Phy, Kisw/Geo 2
11 Mweru High CRE/Kisw 1
12 Ngamwa Mixed Day Maths/Geo 1
13 Kaharo Mixed Day Maths/Phy 1
14 St Cecilia Kaheti Girls Maths/Phy 1
15 Thangathi Sec Kisw/Geo 1
TOTAL 18

 

MURANG’A COUNTY

MATHIOYA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kamacharia Sec. Geo/CRE 1
2 Kihuro Sec. Kisw/CRE 1
3 Kiriaini Girls Eng/Lit 1
4 Kiriti Girls Bio/Chem 1
5 Kiru Boys Kisw/CRE 1
6 Njumbi High Maths/Phy 1
7 Wahundura High Eng/Lit 1
8 Wahundura Mixed Agric/Bio 1
TOTAL 8

 

KAHURO SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mugoiri Girls Maths/Chem, Music/….. 2
2 Ndutumi Sec Phy/Bio 1

 

13

3 Kiaguthu Boys. Kisw/Geo, Phy/Chem 2
4 Kahithe Sec. Geo/Bst 1
5 Kiboi Sec. Maths/Phy 1
6 Kagumo Sec. Kis/CRE 1
7 Kagaa Sec Maths/Chem 1
8 Kahatia Sec. Hist/CRE 1
9 Gitura Sec. Hist/Geo 1
10 Kaganda Mixed Day Eng/Lit 1
11 Murarandia Sec Geo/Hist 1
12 Kahuhia Girls Eng/Hist 1
13 Weithaga Mixed Maths/Phy 1
14 Weithaga Boys Agric/Bio, Bst/Maths 2
15 Mukangu Sec. Maths/Phy 1
16 Gitweku Girls Kis/Hist 1
17 Koimbi Boys Comp… 1
18 Kirogo Boys Chem/Maths 1
19 Kianderi Girls. Eng/Lit 1
TOTAL 22

 

KANGEMA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kiangunyi Girls Bio/Agric 1
2 Gitugu Sec Bio/Chem 1
3 Kangema High Phy/Chem 1
4 Dr. Kiano Boys Sec Agric/Bio 1
5 Kiairathe Sec Agric/Bio 1
6 Muguru Sec Comp… 1
7 Kiruri Boys Comp… 1
8 Kiawambogo Sec Maths/Phy 1
9 Iyego Sec. Phy/Chem 1
TOTAL 9

 

GATANGA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Chomo Sec Phy/Maths 1
2 Christ The King Kirwara High Kisw/Hist 1
3 Gatanga Girls Maths/Chem 1
4 Giachuki Boys Eng/Lit 1
5 Githambia Sec Geo/CRE 1
6 Gititu Sec Hsc… 1
7 Gituamba Mixed Day Kisw/Hist 1
8 Iembeni Mixed Day Kisw/Hist 1
9 Jogoo Kimakia Mixed Day Kisw/Geo 1
10 Karangi Sec Kisw/Bst 1
11 Kiamwathi Mixed Day Kisw/CRE 1
12 Kihumbuini Sec Eng/Lit 1

 

14

13 Kimandi Sec Maths/Phy 1
14 Kiunyu Gilrs Sec Geo/CRE 1
15 Mbugiti Boys Kisw/Geo 1
16 Mugumo Mixed Bio/Chem 1
17 Ndakaini Mixed Day Geo/Hist 1
18 St Augustine Mutundu Mixed Day Phy/Chem 1
19 St Marys Rwegetha Mixed Day Maths/Chem 1
20 St Teresas Mixed Day Chem/Phy 1
21 St Pauls Gatura Mixed Day CRE/Hist 1
22 St. Anuarite Gatanga Girls Maths/Phy 1
23 Swani Sec Kisw/Bst 1
TOTAL 23

 

MURANG’A EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gakurwe Sec Phy/Maths 1
2 Mukurwe Mixed Day Kisw/Geo 1
3 St Paul Boys Boarding Sec Eng/Lit 1
4 St.Catherine Gaturi Girls Hist/CRE 1
5 Mweru Sec Maths/Phy 1
6 Kimathi Sec Phy/Chem 1
7 Murang’a High Maths/Phy 1
8 St. Joseph Kiangage Bio/Chem 1
9 Muchungucha Mixed Day Maths/Bst 1
10 Murang’a School for .H.I sec Hsc/….KSL 1
11 Mirira Sec Maths/Bio 1
TOTAL 11

 

MURANG’A SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kambiti Mixed Day Bio/Chem 1
2 Makuyu Girls Comp/Phy 1
3 Ichagaki Boys Kisw/Geo 1
4 Mwangaza Mixed Day CRE/Geo 1
5 Igikiro Mixed Day Maths/Geo 1
6 Kamahuha Girls Agric/Bio 1
7 Itaaga Sec Phy/Chem 1
8 Saba Saba Mixed Day Agric/Bio 1
9 Thaara Mixed Day Kisw/CRE 1
10 Gathera Sec CRE/Hist 1
11 Kaharo Boys Chem/Geo 1
12 Kaharo Girls Kisw/CRE 1
13 Maragua Sec CRE/Eng 1
14 Nginda Girls Maths/Geo 1
15 Nginda Mixed Eng/Lit 1
16 Ichagaki Mixed Maths/Geo 1

 

15

17 Kianjiruini Sec Kisw/CRE 1
TOTAL 17

 

KIGUMO SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Njora Sec Maths/Chem 1
2 Ack Kahumbu Bst/Kisw 1
3 Mununga Sec Bio/Agric 1
4 Kanderendu Sec Phy/Maths 1
5 Karinga Sec Hist/CRE 1
6 Njiiri School Bio/Chem Comp… Hist/Geo 3
7 Mwarano Sec Eng/Lit 1
8 Muthithi Sec Bio/Chem Comp/..

Maths/Geo

3
9 Githembe Sec Comp/…. 1
10 Mumbu Sec Phy/Chem 1
11 Mutunguru Sec Phy/Bio 1
12 Mariira Sec Eng/Lit 1
13 Turuturu Sec Hist/Geo 1
14 Rarakwa Sec Bio/Maths, Kisw/Hist 2
15 Kigumo Bendera High Kisw/Hist, Eng/Lit 2
16 St Paul Kamukabi Mixed Day Geo/CRE 1
17 Wamahiga Sec CRE/Geo 1
18 Kigumo Girls Hsc…… 1
19 Karega Sec Kisw/Hist 1
20 Kinyona Mixed Sec Bio/Maths 1
TOTAL 26

 

KANDARA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gacharage Girls Chem/Bio 1
2 Gatitu Girls CRE/His 1
3 Gichagi-Ini Mixed Day His/CRE 1
4 Githumu High Agric/Bio 1
5 Githunguri Girls His/Kis 1
6 Gituru Boys Sec Maths/Phy 1
7 Kangui Mixed Day Eng/CRE 1
8 Karigu-Ini Mixed Day Eng/CRE 1
9 Kariti Mixed Day Geo/CRE 1
10 Kariua Mixed Day Phy/Chem 1
11 Kenyoho Mixed Day Agric/Bio 1
12 Kiangari Mixed Day Kis/His 1
13 Kibage Mixed Day Eng/Lit 1
14 Kiranga Boys His/CRE 1
15 Kirigithu Maths/Chem 1
16 Kirunguru Kis/His 1

 

16

17 Mugecha Hist/Kisw 1
18 Mung’aria Comp… 1
19 Muruka Bst/Maths 1
20 Mutitu Bio/Agric 1
21 Naaro High His/CRE 1
22 Ng’araria Girls Maths/Chem 1
23 Ng’araria Mixed Bio/Chem 1
24 Ngurwe-Ini Eng/Lit 1
25 Pcea Mahutia Maths/Bio 1
26 Ruchu Girls Phy/Comp 1
27 St. Peters Kandara Maths/Phy 1
28 St.Mathew Kianyingi Maths/Chem 1
TOTAL 28

 

COAST REGION

KWALE COUNTY

MSAMBWENI SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kinondo Mixed Day Sec Sch CRE/Hist 1
2 Ukunda Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Gombato Boys Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
4 Mkwakwani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
5 Kingwede Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric, Eng/Lit 2
6 Ramisi Mixed Day Boarding Sec SCh Maths/Phy 1
7 Mvindeni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
8 Msambweni Boys Boarding Sec sch Kisw/Hist , Maths/Chem 2
9 Mivumoni Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
10 Babla Diani Girls Day Sec sch Eng/Lit 1
11 Dori Girls Day Sec Sch Maths/Bst 1
12 Franz Josef Sec Sch Eng/Lit , Phy/Maths 2
13 Muhaka Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
14 Madago Mixed Day Sec SCh Bio/Agric 1
15 Mwamzandi Girls Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
16 Tswaka Mixed Day Sec Sch Hist/IRE 1
TOTAL 19

 

KINANGO SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mackinnon Road Mixed Day Sec SCh Bio/Agric 1
2 Salim Mvurya Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
3 Nzovuni Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
4 Mwalukombe Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
5 Taru Girls Day Sec Sch CRE/Kisw 1
6 Mazeras Girls Memorial Boarding Sec Sch Bio/Agric 1

 

17

7 Vugurungani Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Bofu Mixed Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
9 Kinango Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Chem , Eng/Lit 2
10 Kinagoni Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
11 Taru Mixed Day Sec Sch IRE/Kisw 1
12 Samburu Mixed Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
13 Mnyenzeni Mixed Day /Boarding Sec Sch Eng/Lit , Kisw/IRE 2
14 Mtaa Mixed Day Sec Sch Bst/Maths 1
15 Mwarovesa Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 17

 

MATUGA SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mbuguni Mixed Day Sec Sch Phy/Maths 1
2 Mwamgunga Girls Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Rose Mwakwere Girls Boarding Sec SCh CRE/Kisw 1
4 Kiteje Mixed Day Sec Sch Phy/Bio 1
5 Mwanambeyu Girls Boarding Sec SCh Agric/Bio, Hist/CRE 2
6 Kayatiwi Mixed Boarding Sec sch Kisw/CRE, Chem/Bio 2
7 Tumaini Mixed Day/Boarding Sec Sch Chem/Maths, Bio/Agric 2
8 Stephen Kanja Mixed Day/Boarding Sec Sch Bio/Maths 1
9 Mkongani Mixed Day/Boarding Sec Sch Chem/Maths 1
10 Kichakasimba Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
11 Kirewe Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
12 Lukore Mixed Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
13 Kombani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
14 Mwaluphamba Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
15 Waa Boys Boarding Sec Sch Hist/CRE, Eng/Lit 2
16 Kwale Girls Boarding Sec Sch Hist/CRE 1
17 Waa Girls Boardig Sec Sch Eng/Lit, Phy/Chem 2
18 Golini Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
19 Kwale Boys Boarding Sec Sch Kisw/CRE, Maths/Chem 2
20 Matuga Girls Boarding Sec Sch Chem/Maths, Kisw/Hist 2
21 Ngombeni Mixed Day/Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
22 Shimba Hill Mixed Boarding Sec Sch Arabic/… , Geo/Bst 2
23 Mbegani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
24 Balozi M. Jaroni Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
25 Mwaluvanga Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
26 Tsimba Mixed Day Sec Sch CRE/Kisw 1
TOTAL 34

 

LUNGALUNGA SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mwananyamala Boys Day Sec Sch Agric/Bio 1

 

18

2 Juma Boy Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
3 Makwenyeni Mixed Day Sec Sch Geo/Bst 1
4 Shirazi Boys Sec Sch Maths/Phy 1
5 Kiruku Mixed Day Sec Sch Kisw/IRE 1
6 Perani Day/Boarding Sec SCh CRE/Kisw 1
7 Makwanyeni Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Ngozi Girls Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
9 Mwereni Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
10 Kikoneni Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
11 Lungalunga Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
12 Shimoni Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
TOTAL 12

 

KILIFI COUNTY

MAGARINI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Burangi Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
2 Fundi-Issa Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Galena Girls Day Sec Sch Eng/Lit 1
4 Galena Boys Day/Boarding Sec Sec Kisw/CRE , Agric/Bio 2
5 Kaembeni Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
6 Kurawa Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
7 Magarini Hill Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
8 Majenjeni Mixed Day Sec Sch IRE/Arabic 1
9 Mapimo Boys Day Sec Sch Maths/Phy 1
10 Mapimo Girls Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
11 Marereni Mixed Day Sec Sch Hist/CRE, Maths/Phy 2
12 Mjanaheri Mixed Day Sec Sch Maths/Chem, Hist/Kisw 2
13 Ngomeni Mixed Day Sec Sch CRE/Hist, Maths/Phy 2
14 Magarini Girls Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
15 Ramada Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
16 Shomela Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
17 Marafa Boys Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
18 Baricho Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
19 Dagamra Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
20 Shujaa Mekatilili Mixed Sec Sch Geo/CRE 1
21 Garashi Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
22 Waresa Mixed Day Kisw/Hist 1
23 Watala Mixed Day Kisw/Geo 1
24 Wakala Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 28

 

KALOLENI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER

 

19

1 St John Girls Boarding Sec Sch CRE/Kisw, Chem/Maths 2
2 Chanagande Mixed Day/Boarding Sec Sch Geo/Hist, Maths/Phy 2
3 Moi Kadzonzo Girls Boarding Sec Sch Phy/Chem, CRE/Hist 2
4 Kaloleni Girls Boarding Sec Sch Agric/Bio 1
5 Mwijo Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
6 Miyani Mixed Day Sec Sch Bst/Geo 1
7 Mnazi Mwenga Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
8 Mutsengo Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Mwareni Mixed Day Sec Sch Agric/Bio, Eng/Lit 2
10 Shangia Mixed Day Sec Sch Hist/IRE 1
11 Kinarani Mixed Day Sec Sch Geo/Bst 1
12 Kizurini Mixed Day Sec Sch Kisw/Geo 1
13 Kirumbi Girls Boarding Sec Sch Geo/CRE 1
14 St Georges Boys Boarding Sec Sch Geo/Bst, Eng/Lit 2
15 Ngala Memorial Mixed Day/Boarding Sec  Sch Bst/Maths, Hist/Kisw 2
16 Tsangatsini Mixed Day Sec Sch Bst/Maths 1
17 Mariakani Boys Boarding Sec Sch Hist/Kisw 1
18 Migundini Mixed Day Sec Sch Eng/Geo 1
19 Tsagwa Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
TOTAL 25

 

KILIFI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Majaoni Day Mixed Sec Sch French/… 1
2 Roka Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
3 Bahari Girls Boarding Sec Sch Kisw/CRE 1
4 St Teresa Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/CRE, Maths/Chem 2
5 Chumani Mixed/Boarding Sec Sch IRE/… 1
6 Shariani Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
7 Mtomondoni Day Sec Sch Chem/Bio 1
8 Bundacho Mixed Day Sec Sch CRE/Hist 1
9 Dindiri Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
10 Mnarani Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
11 Fumbini Mixed Day Sec Sch Chem/Maths, Bst/Geo 2
12 Kilifi Township Boarding Sec Sch Phy/Maths 1
13 St Thomas Girls Boarding Sec Sch CRE/Hist, Eng/Lit 2
14 Mdzongoloni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit, Kisw/Hist 2
15 Bungu Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
16 Mwarakaya Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
17 Paul Harris Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
18 Dzitsoni Mixed Boarding Sec Sch Chem/Maths 1
19 K.P Senior Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
20 Ngombeni Girls Boarding Sec Sch Bst/Maths 1
21 Gongoni Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
22 Msumarini Mixed Day Sec Sch Kisw/IRE 1

 

20

23 Katana Ngala Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
24 Lutsangani Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit, Kisw/CRE 2
25 Vipingo Mixed Day Sec /Sch Kisw/Hist, Bst/Maths 2
26 Ngerenya Mixed Day Sec Eng/Hist 1
27 Sahajanad Special Tech. School Bio/Agric 1
TOTAL 33

 

MALINDI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Barani Mixed Day Sec SCh Kisw/Geo, Comp/Maths 2
2 Malindi High Boys Boarding Sec Sch Bio/Chem, Eng/Lit 2
3 Kibokoni Mixed Day Sec Sch Comp/Maths 1
4 Kijiwetenga Mixed Day Sec Sch CRE/Geo 1
5 Menyhart Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
6 ACK Canon Mweri Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
7 Ngala Memorial Girls Boarding Sec Sch CRE/Hist, Phy/Chem 2
8 Gede Boys Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist, Agric/Maths 2
9 Mbaraka Chembe Mixed Day Sec Sch Bst/Geo 1
10 FB Tuva Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
11 Mekatilili Memorial Mixed Day Sec Sch Chem/Maths 1
12 Langobaya Mixed Day Sec Sch Maths/Geo 1
13 Jilore Mixed Day Sec Sch Geo/Hist 1
14 Muyeye Mixed Day Sec Sch Agric/Bio, Eng/Lit 2
15 Kakoneni Girls Boarding Sec Sch Phy/Maths, Agric/Bio 2
16 Kakuyuni Boys Day/Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
17 Jimba Gede Mixed Day Sec Sch Agric/Bio,Eng/Lit 2
18 Majivuni Mixed Day Sec Sch Phy/Maths, Bio/Agric 2
19 Mongotoni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
20 Mkondoni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
21 Sosobora Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
22 Sabaki Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
23 Madunguni Mixed Day Sec Chem/Maths 1
24 Maziwani Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
25 Bishop Baldacchino Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
26 Bishop Kalu Mixed Day Sec SCh Bio/Agric 1
27 Mida Mixed Day Sec Maths/Phy 1
28 Ganda Mixed Day Eng/Lit 1
29 Chekama Mixed Eng/Lit 1
TOTAL 37

 

RABAI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mikomani Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
2 Bwagamoyo Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
3 Ribe Girls Boardig Sec Sch Comp/Maths, Agric/Bio 2
4 Ribe Boys Boarding Sec Sch Bst/Maths, Kisw/CRE 2

 

21

5 Dr Krapf Memorial Boys Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
6 Mikahani Mixed Day Sec Sch. Maths/Bst 1
7 Jimba Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
8 Mwandondo Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
9 Bofu Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
10 Kasidi Mixed Day Sec Sch Maths/Phy, Hist/Kisw 2
11 Rabai Mixed Day Sec Sch Maths/Chem, Kisw/CRE 2
12 Kawala Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
13 Chiferi Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
14 Kajiwe Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
15 Kambe Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
16 Kombeni Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit,Maths/Bio 2
17 Canon Kuri Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
18 Chang’ombe Mixed Day Sec Sch Maths/Bst, Eng/Lit 2
19 Mbararani Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
TOTAL 25

 

GANZE SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Sokoke Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
2 Ambassador Kithi Mem.Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
3 Godoma Boarding Sec Sch Bio/Agric, Eng/Lit 2
4 Mwangea Girls Boarding Se Sch Bio/Chem 1
5 Ganze Girls Boarding Sec Sch Kisw/CRE, Maths/Chem 2
6 Vitengeni Boarding Sec Sch Bio/Agric, Comp/Maths 2
7 Mayowe Mixed Day Sec Sch Maths/Phy, CRE/Geo 2
8 Dungicha Mixed Day Sec Sch Hist/Geo, Eng/Lit 2
9 Mitangani Day Mixed Boarding Sec Sch Eng/Lit, Phy/Chem 2
10 Amason J.Kingi Day Mixed Sec Sch Bst/Maths 1
11 Jaribuni Mixed Day//Boarding Sec Sch Agric/Bio, Geo/Kisw 2
12 Bandari Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/CRE 1
13 Petanguo Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
14 Sosoni Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
15 Vyambani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy, Eng/Lit 2
16 Kachororoni Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
17 Palakumi Mixed Day Sec Sch Bst/Maths, CRE/Hist 2
18 Bale Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
19 Shaka Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
20 Jila Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
TOTAL 29

 

TANA RIVER COUNTY
TANA NORTH SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Huruma Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
2 Kora Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1

 

22

3 Marifano Mixed Day Sec Sch Geo/Bst 1
4 Mororo Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
5 Singwaya Eng/Lit 1
TOTAL 5

 

TANA DELTA SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gadeni Mixed Boarding Sec Sch Hist/CRE 1
2 Garsen Mixed Boarding Sec Sch Math/Bst, Eng/Lit 2
3 Oda Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
4 Tarasaa Mixed Boarding Sec SCh Kisw/Hist, Maths/Phy 2
5 Ngao Girls Boarding Sec Sch Math/Bst 1
6 Hurara Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
6 Mapunga Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
7 Sane Girls Boarding Sec SCh Maths/Bst 1
TOTAL 10

 

TANA RIVER SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT
1 Hola Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit
2 Ndura Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/Geo
3 Waldena Mixed Day Sec Sch Math/Chem
4 MauMau Girls Boarding Sec Sch Maths/Phy

 

NUMBER 1

1

1

1

TOTAL 4

TAITA TAVETA COUNTY

TAITA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Canon Kituri Mixed Day/Boarding Sec CRE/Hist, Eng/Lit 2
2 Dalmas Moka Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
3 Dr.Aggrey High-Boys Boarding Sec Sch Phy/Maths, Eng/Lit 2
4 Kajungunyi Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
5 Mwakiwiwi Girls Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit, Bio/Agric 2
6 Mwangeka Girls Boarding Sec Sch CRE/Hist, Chem/Bio 2
7 Paranga High Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
8 St. Marys high Boys Boarding Sec Sch Comp/Maths 1
9 Mghambonyi Sec Bio/Agric 1
TOTAL 13
MWATATE SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kenyatta High Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit, Bst/Maths 2
2 Mwambonu Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
3 Mwanyambo Mixed Day/ Boading Sec Sch Chem/Phy 1
4 Mwatate Mixed Day Sec Sch Chem/Bio 1
5 Mwafuga High Mixed Day Kisw/CRE 1

 

23

6 David Kitawi Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
7 Mwakitau Mixed Day/Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
8 Murray Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
9 Bura Girls Boarding Sec Sch CRE/Kisw, Maths/Bst 2
10 Mwasere Girls Boarding Sec Geo/Bst, Eng/Lit 2
11 Mlamba Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
12 Munda Mixed Boarding Sec Sch Bst/Geo, Bio/Agric 2
13 Mrambenyi Mixed Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 17
VOI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Marangu Mixed Day Sec Sch EngLit 1
2 Mwakitawa Girls Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
3 Mwakichuchu Boys Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
4 Kajire Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
5 Voi Girls Day/Boarding Sec Sch Agric/Geo 1
6 Voi Boys Boarding Sec sch Bio/Agric 1
7 Buguta Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
8 Marungu Girls Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
9 Mwangea Boys Boarding Sec Sch Geo/Kisw 1
10 Miasenyi Mixed Day/Boarding Sec Sch Hist/CRE 1
11 OLOP Girls Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
12 Moi High Boys Boarding Sec Sch Geo/Kisw 1
13 Mwambiti Boys Boarding Sec Sch Phy/Maths 1
14 John Mark Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
TOTAL 14
TAVETA SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bishop Njenga Mixed Day/Boarding Sec Sch Geo/Kisw 1
2 Chala Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Phy, Comp/… 2
3 Timbila Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Njoro Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
5 Mahoo Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit, CRE/Hist 2
6 Sowene Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
7 Njukini Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
8 Malukiloriti Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 10

 

MOMBASA COUNTY

MVITA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mvita Boys Day Sec Sch Eng/Lit, Bio/Chem 2
2 Alladina Visram Day Sec Sch Maths/Bio 1
3 Sheikh Abdala Girls Day Sec Sch Bst/Maths 1

 

24

4 Tudor Boys Day Sec Sch Maths/Comp 1
5 Tononoka Day Sec Sch Eng/Lit 1
6 Star of the Sea Day Sec Sch Maths/Bst 1
7 Khamis High Day Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Makande Girls Day Sec Sch Eng/Lit 1
9 Mama Ngina Girls Comp/…. 1
TOTAL 10
KISAUNI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Shimo La Tewa Boys Boarding Sec Sch Kisw/Hist, Maths/Phy 2
2 Frere Town Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
3 Kashani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
4 Concordia Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
5 Maweni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
6 Mwakirunge Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
7 Hassan Joho Girls Day Sec Sch Kisw/CRE 1
TOTAL 8
CHANGAMWE SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Charles Lwanga Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Bomu Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
3 Miritini Complex Mixed Day Sec Sch Agric/Bio, Eng/Lit 2
4 MIritini Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
5 Changamwe Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 6
LIKONI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Shika Adabu Mixed Day Sec Sch Chem/Bio 1
2 Likoni V.I Mixed Sec sch Phy/Chem , Eng/Lit 2
3 Mwahima Mixed Day Sec Sch Bio/Chem , Kisw/CRE 2
4 Likoni Day Mixed Sec Sch Chem/Bio 1
5 Bububu Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
6 Mweza Day Mixed Sec Sch Geo/Hist 1
TOTAL 8
LAMU COUNTY
LAMU EAST SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kizingitini Maths/Phy 1
2 Faza Mixed Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
3 Patte Bio/Chem 1
TOTAL 3

 

25

LAMU WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Hongwe Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
2 Witu Mjini Mixed Day Sec Sch Bio/Agric , Hist/CRE 2
3 Lamu Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem , CRE/Hist 2
4 Coast Arid Mixed Day Sec Sch Chem/Maths 1
5 Kiongwe Mixed Day Sec SCh Agric/Bio 1
6 Mpeketoni Boys Boarding Sec SCh Bio/Chem 1
7 Uziwa Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 9

 

EASTERN REGION

EMBU COUNTY

EMBU EAST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Catherine Nthagaiya Girls Maths/Bst 1
2 Mbiruri Sec-Moi High Geo/Hist 1
3 Kyeni Girls’ High Maths/Bst 1
4 Gitare Mixed Sec Hsc/….. 1
5 Kegonge Boys Sec Kisw/Geo 1
6 St. Agnes Kiaganari Girls Eng/Lit 1
7 St. John Kathunguri Mixed Chem/Phy 1
8 St. Getrude Kinthithe Sec Maths/Bio 1
9 St. Barnabas Kathari Sec Kisw/Geo 1
10 S.A. Gikuuri Sec Phy/Chem 1
11 St. Mary Goretti Girls’ Maths/Phy 1
12 Nica Rukuriri Day Kisw/CRE 1
13 Mugui Sec Maths/Chem 1
14 A.C.K Kagaari Mixed Eng/Lit 1
15 Kiangungi Sec Chem/Bio 1
16 Mufu Sec Comp/… 1
17 Macumo Day Sec Kisw/CRE 1
18 N.I.C.A. Kanduri Sec Kisw/CRE 1
19 S. A. Kyeni Girls Agric/Bio 1
20 St. Mark’S Ena Sec Maths/Bst 1
21 St. John Sec- Kathande Maths/Chem 1
22 Muragari Sec Bst/Maths 1
23 St. Paul Kiamboa Sec Eng/Lit 1
TOTAL 23

 

EMBU NORTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kavutiri Boys Sec. Hist/CRE 1
2 Kamama High Sch. Hsc/….. 1

 

26

3 St. Ann Girls Kiriari Bio/Agric 1
4 Nguviu Girls Kisw/Geo 1
5 DEB Kavutiri Day Sec. Kisw/Geo 1
6 St. Peters Sec. Sch. Kagumori Geo/Kisw 1
7 Kianjokoma Mixed Day Sec. Hist/CRE 1
8 Kiriari Day Sec. Chem/Maths 1
9 St. John Kianjuki Sec. Comp/… 1
10 St. Martha Girls Sec. Eng/Lit 1
11 All Saint Kigari Day Sec. Maths/Bst 1
12 St. Alphonse Sec. Agric/Bio 1
13 Kenga Mixed Day Sec. Maths/Bst 1
14 Nguviu Boys High School Kisw/CRE 1
TOTAL 14

 

EMBU WEST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Paul High School Kevote Kisw/CRE 1
2 Kangaru Boys School Phy/Maths 1
3 Kirimari Boys Hist/CRE 1
4 St. Mary KiangimaSEc Agric/Bio 1
5 Gatunduri Mixed Sec Phy/Maths 1
6 St. Christopher Mixed Day Sec Agric/Chem 1
7 Kamiu Sec School Phy/Maths 1
8 St. Michael Kevote Sec Bst/Geo 1
9 St. Joseph Sec Sch M’ Tetu Maths/Phy 1
10 St. Teresa Girls Kithimu Sec Kisw/Hist 1
11 St. Michael Kevote Municipality Sec Bio/Geo 1
12 St. Benedicts Kithimu Day Sec Sch Eng/Lit 1
13 Kimangaru Sec School Phy/Maths 1
14 Gatondo Sec Sch Bst/Geo 1
TOTAL 14

 

MBEERE NORTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyenire Sec Sch Bio/Agric 1
2 ACK Gitii Sec Sch Bio/Agric 1
3 Karangare Sec Sch Chem/Bio 1
4 ACK Kamutu Sec Geo/Bst 1
5 Arch Angels Kanyueri Sec Math/Chem 1
6 Ngoce Sec Sch Hist/Geo 1
7 Kiathambu Sec Kisw/Hist 1
8 Ciangera Sec Kisw/CRE 1
9 ACK Kamigua sec Geo/Bst 1
10 DEB Kabachi Sec Kisw/Cre 1
11 St John Kirie Sec Sch Maths/Phy 1
12 Kanyuambora Sec Sch Bio/Agric 1

 

27

13 Kogari Sec Chem/Bio 1
14 Kune Mixed Agric/Bio 1
15 S.A Michegethiu Sec Maths/Phy 1
16 Kiambere Complex Sec Agric/Bio 1
17 Itiira Sec Bio/Agric 1
TOTAL 17

 

MBEERE SOUTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nyangwa Boys Bio/Agric 1
2 Igumori Sec. Hist/Cre 1
3 Kiambere Mixed Sec. Hist/CRE 1
4 Gategi Girls Sec Eng/Lit 1
5 Mariari Girls Sec. Bio/Chem 1
6 St. Lukes Kirima Sec. Agric/Bio 1
7 AIC Ndune Sec. Kisw/Hist 1
8 St. Pauls Karura Sec Eng/Lit 1
9 Wango Aic Sec. Maths/Phy 1
10 Karaba Boys Sec Hist/CRE 1
11 Nthingini Sec. Bst/Geo 1
12 S. A. Gategi Day Sec. Kisw/Hist 1
13 St. Marys Ntharawe Sec Bst/Hist 1
14 Stephen Kisilu Sec. Sch Kisw/Hist 1
15 Kiamuringa Sec. Maths/Chem 1
16 Kikumini Mixed Sec Kisw/Geo 1
17 Makima Mixed Sec. Eng/Hist 1
18 Munyori Mixed Sec Agric/Bio 1
19 Mutuobare Sec Sch Bio/Agric 1
20 Ngiori Intrgrated Maths/Phy 1
21 St. Andrew Sec. Mutus Kisw/Hist 1
22 St. Augustine Mariari Hist/CRE 1
TOTAL 22

 

ISIOLO SUBCOUNTY

GARBATULA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Biliqi Nur Sec Eng/Lit 1
2 Gafarsa Sec Maths/Chem 1
TOTAL 2
ISIOLO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ngaremara Sec Hist/Kisw 1
2 Elsa Sec Eng/Lit 1
3 Mck Kisima Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 3

 

28

MERTI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Biliqo Sec Maths/Chem 1
2 Korbesa Mixed Sec IRE/… 1
TOTAL 2

 

KITUI COUNTY

IKUTHA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ikutha Girls Geo/CRE 1
2 Kasaala Sec Kisw/CRE 1
3 William Dunne Muthue Sec Kisw/Geo 1
4 Simisi Sec Maths/Bst 1
5 Ilengi Sec Maths/Bst 1
6 Kilawa Sec Kisw/Hist 1
7 Nzaini Sec Eng/Lit 1
8 Vutu Sec Kisw/Hist 1
9 Ngwate Mixed Sec Geo/CRE 1
10 Cbm Timboni Bst/Maths 1
11 Abc Kimweli Geo/CRE 1
12 Mwangala Sec Bio/Agric 1
13 Kamutei Mixed Bst/Geo 1
14 Kanziko Sec Maths/Bst 1
15 James Ndonyi Memorial sec Bio/Chem 1
16 Mwaathe Sec Kisw/Hist 1
17 Ikutha Boys Phy/Maths 1
18 Kituti Sec Maths/Bio 1
TOTAL 18
KATULANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mulango Girls Maths/Bst 1
2 Itoleka Girls Geo/Maths 1
3 Maliku Girls Kisw/Geo 1
4 Yumbisye Sec Eng/Lit 1
5 Kyeni Girls-Kathungu Chem/Bio 1
6 Kathungi Sec Bio/Agric 1
7 Mavindini Sec Eng/Lit 1
8 Kwa Mukasa Sec Chem/Bio 1
9 Kyambiti Sec Eng/Lit 1
10 Kavisuni Sec Kisw/CRE 1
11 Wii Sec Maths/Phy 1
TOTAL 11
KISASI SUBCOUNTY

 

29

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Katwala Mixed Maths/Phy 1
2 Kisasi Mixed Maths/Phy 1
3 Mbitini Girls Maths/Chem 1
4 Kisasi Boys Kisw/CRE 1
5 Ung’Aatu Mixed Phy/Maths 1
6 Ngiluni Ec Kisw/CRE 1
7 Mosa Sec Kisw/Hist 1
8 Kitungati Sec Maths/Phy 1
9 Maangani Sec Bio/Chem 1
10 Hon. Charles Nyamai-Kasevi Maths/Chem 1
11 Kivuuni Mixed Agric/Bio 1
12 Kilinyaa Sec Maths/Phy 1
13 Kimuuni Mixed Chem/Agric 1
TOTAL 13

 

KITUI CENTRAL SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Angelas Girls Comp/… 1
2 St. Charles Lwanga Sec Eng/Lit 1
3 St. Thomas Aquinas Kalawa Eng/Lit 1
4 Kamandio Mixed Eng/Lit 1
5 Aic Kamandio Girls Maths/Chem 1
6 Mutukya Sec Bst/Maths 1
7 Kiviu Sec Maths/Chem 1
8 St. Ursula Girls Maths/Phy 1
9 Ivaini Sec CRE/Kisw 1
10 Ngiini Mixed Kisw/Hist 1
11 Malili Mixed Maths/Chem 1
12 Kitui Sch Bst/Geo 1
13 St. Stephen Kaveta Phy/Chem 1
14 Kwa Ukungu Sec Geo/CRE 1
15 AIC Miambani Sec Eng/Lit 1
16 St. Pauls Mutula Sec Agric/Bio 1
TOTAL 16

 

KITUI WEST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kasue Sec Comp/… 1
2 Kyondoni Girls Agric/Bio 1
3 Muthale Girls Maths/Phy 1
4 Ilako Mututa Sec Maths/Phy 1
5 Muthale Mixed Maths/Phy 1
6 Mutonguni Sec Maths/Phy 1
7 Katheka Boys Kisw/CRE 1
8 St. Peters Ngengekani Sec Maths/Bst 1

 

30

9 Musengo Sec Bio/Chem 1
10 Kivani Mixed Maths/Phy 1
11 Mutini Sec Kisw/CRE 1
12 Kangii Sec Eng/Lit 1
13 Yalatani Sec Bst/Geo 1
14 Kwa Mwambi Mixed Maths/Bst 1
15 Emivia Mixed Hist/CRE 1
16 Kyondoni Mixed Agric/Bio 1
TOTAL 16
KYUSO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyuso Boys Bio/Chem 1
2 Kalwa Mixed Maths/Phy 1
3 Ngomeni Sec Kisw/Geo 1
4 Kamuwongo Sec Chem/Bio 1
5 Ndatani Girls Kisw/Hist 1
6 Ikime Sec Geo/Hist 1
7 Tulanduli Sec Bst/Maths 1
8 Gai Mixed Bio/Agric 1
9 Kalonzo Sec Agric/Bio 1
10 Mitamisyi Sec Bio/Chem 1
TOTAL 10
LOWER YATTA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Lower Yatta Girls Maths/Chem 1
2 Kanyangi Girls Maths/Chem 1
3 Nyanyaa Mixed Maths/Phy 1
4 St. Bridgit Syomunyu Girls Kisw/CRE 1
5 St. Augustine Kanyangi Sec CRE/Hist 1
6 St. Lukes Yatta Boys Eng/Lit 1
7 Hon. Charles Nyamai-Muvitha Sec Bio/Chem 1
8 ACK St. James Matulani Sec Hist/Kisw 1
9 Kawongo Sec Maths/Chem 1
10 Kavumbuni Sec Geo/Bst 1
11 St Paul Kwa Vonza Sec Comp/… 1
12 Mamole Sec Maths/Bst 1
13 Mandongoi Sec Maths/Phy 1
14 Mwakini Sec Maths/Phy 1
15 Iiani Sec Bio/Agric 1
TOTAL 15
MATINYANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyeni Mixed Eng/Lit 1

 

31

2 St. Johns Kwa Mulungu Sec Kisw/CRE 1
3 Mutulu Sec Bst/Geo 1
4 Kyaani Girls Kisw/Hist 1
5 Kauma Boys Kisw/CRE 1
6 Kalimani Sec Geo/Hist 1
7 St. Michael -Kavumbu Sec Maths/Phy 1
8 St. Patrick’S Kalindilo Sec Bio/Agric 1
9 Kithumula Sec Maths/Phy 1
10 Matinyani Mixed Maths/Phy 1
TOTAL 10
MIGWANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Migwani Boys Bio/Chem 1
2 St. Patrick’S Nzawa Sec Maths/Bio 1
3 Itoloni Girls Bio/Agric 1
4 Aic Kyome Girls Sec Eng/Lit 1
5 Musuani Sec Kisw/Hist 1
6 AIC Nzeluni Girls Bst/Geo 1
7 Ngongoni Sec Bst/Geo 1
8 Nzauni Sec Eng/Lit 1
9 Nzuli Mixed Chem/Bio 1
10 Kyamboo Sec Agric/Bio 1
11 Kyome Boys Hist/CRE 1
12 Katoteni Sec Bst/Geo 1
13 Nzeluni Boys Bio/Agric 1
14 Kilungu Sec Maths/Phy 1
15 Nzatani Sec Maths/Phy 1
16 Kitumbi Mixed Chem/Bio 1
17 Katuyu Sec Geo/CRE 1
18 Abc Ilalambyu Sec Maths/Phy 1
19 Nguutani Sec Eng/Lit 1
20 Nguuni Hill Sec Bst/Maths 1
21 Winzyeei Sec Bio/Agric 1
22 Kasanga DEB Bio/Agric 1
TOTAL 22
MUMONI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gankanga Sec Bst/Geo 1
2 P. B. Nthangani Sec Maths/Bst 1
3 Nguuku Sec Kisw/Hist 1
4 Kaliwa Sec Eng/Lit 1
5 Tharaka Girls Eng/Lit 1
6 Tyaa Kamuthale Sec Maths/Phy 1
7 Kamayagi Sec Bst/Geo 1

 

32

8 Kaundu Day Eng/Lit 1
9 Kalatine Girls Maths/Phy 1
10 Ngaani Mixed Bst/Geo 1
11 Kathiiani Sec Phy/Chem 1
TOTAL 11
MUTITO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 AIC Sombe Girls Eng/Lit 1
2 Zombe Day/Boarding Kisw/CRE 1
3 Mwitika Mixed CRE/Bst 1
4 Kikuu Mixed Maths/Phy 1
5 Ithangathi Girls Bio/Agric 1
6 PCEA Ngungi Sec Maths/Chem 1
7 Makongo Sec Maths/Phy 1
8 Malalani Sec Bio/Agric 1
9 St. Ignatius Sec CRE/Hist 1
10 Kavaani Sec CRE/Hist 1
11 Kyamatu Sec Maths/Phy 1
12 Hon. Muluvi Girls Maths/Bst 1
13 Kawea Sec Bst/Geo 1
14 Muthungue Sec Bio/Agric 1
15 Endau Sec Eng/Lit 1
TOTAL 15
MUTOMO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyaango Sec Agric/Bio 1
2 Kyatune Boys Bio/Chem 1
3 Mutomo Girls Eng/Lit 1
4 St. Loise Mathima Maths/Phy 1
5 St. Mary’S Kyatune Agric/Bio 1
6 St. Annes Ikanga Girls Bio/Chem 1
7 Ikanga Boys Kisw/Hist 1
8 St. Patricks sec Geo/Hist 1
9 Syunguni Sec Bst/Geo 1
10 St. Mulumba Nduluni Sec CRE/Hist 1
11 Kibwea Sec Geo/Bst 1
12 Kaliani Sec Kisw/CRE 1
13 Mwalimu Mutua Maiyuku Sec Geo/Hist 1
14 Makele Sec Eng/Lit 1
15 St. Josephs Kiimani Sec Geo/Kisw 1
16 Nzoani Sec Eng/Lit 1
17 Muamba Sec Hist/CRE 1
18 Kaluasi Sec Kisw/Hist 1
19 Voo Sec Kisw/CRE 1

 

33

TOTAL 19
MWINGI CENTRAL SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kiio Sec Maths/Bio 1
2 Precious Blood-Tyaa Sec Maths/Chem 1
3 Mbondoni Sec CRE/Kisw 1
4 Itendeu Sec Hist/CRE 1
5 Thitha Sec Eng/Lit 1
6 Yambyu Girls Chem/Phy 1
7 Kanzui Sec Maths/Phy 1
8 Syungii Mixed Eng/Lit 1
9 Karunga Sec Maths/Phy 1
10 Kiomo Sec Kisw/CRE 1
11 Kaviu Sec Bst/Geo 1
12 Kyanika Sec Bst/Geo 1
13 Makutano Sec Maths/Phy 1
14 Malioni Sec Maths/Phy 1
15 Itong’Olani Sec Hist/Bst 1
16 Kaunguni Mixed Bst/Geo 1
17 Kyethani Sec Eng/Lit 1
18 Kakongo Sec Bio/Agric 1
19 Kyulungwa Sec Bst/Geo 1
20 Mukuthu Sec Eng/Lit 1
21 Mumbuni Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 21
MWINGI EAST SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nuu Boys Maths/Phy, Bio/Chem 2
2 Masavi Girls Kisw/Hist 1
3 Nguni Sec Bst/Geo 1
4 Mwambiu Mixed Maths/Phy 1
5 St. Teresa’S Ukasi Girls Hist/CRE 1
6 Mulinde Sec Maths/Chem 1
7 Wingemi sec Bio/Agric 1
8 Muthuka Sec CRE/Hist 1
9 AIC Mwasuma Sec Maths/Bst 1
10 Lundi Sec Maths/Chem 1
11 Kavisu Sec Bio/Agric 1
12 Mathyakani Sec Phy/Maths 1
13 St. Michael Ngungi Sec Agric/Bio 1
14 AIC Kyamwenze Girls Maths/Phy 1
15 Mutyangome Sec Bio/Agric 1
16 Ngiluni Mbuvu Sec Bst/Maths 1
17 Kalanga Sec Maths/Chem 1

 

34

TOTAL 18
NZAMBANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kaluva Sec CRE/Hist 1
2 Chuluni Girls Sec Kisw/Geo 1
3 St. Peters Nzambani Boys Eng/Lit 1
4 AIC Kamale Sec Maths/Phy 1
5 Katumbu Mixed Maths/Phy 1
6 Kavia Mixed Agric/Bio 1
7 ABC Kanzauw’u Sec Bst/Maths 1
8 Kivutini Sec Bio/Agric 1
9 Kanguu Sec Maths/Geo 1
10 AIC Utwiini Sec Maths/Bst 1
11 Major Muluvi-Kangweni Sec Bst/Geo 1
TOTAL 11
TSEIKURU SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Masyungwa Sec Bio/Agric 1
2 Usueni Girls Bst/Geo 1
3 Tseikuru Sec Chem/Phy 1
4 Musavani Sec Bio/Agric 1
5 Kaningo Sec CRE/Hist 1
TOTAL 5

 

MACHAKOS COUNTY

ATHI RIVER SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Empakasi Sec Eng/Lit 1
2 Muthwani Sec Maths/Bst 1
3 Lukenya Girls Geo/Bst 1
4 Ng’Alalya Sec Hist/CRE 1
5 Ndovoini Sec Eng/Lit 1
6 St. Augustine Mlolongo Sec Bst/Geo 1
TOTAL 6
KANGUNDO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Francis Misyani Sec Maths/Phy 1
2 ABC Kathithyamaa Sec Hist/Kisw 1
3 Kangundo High Sch Eng/Lit 1
4 Kavilinguni Sec Eng/Lit 1
5 DEB Kangundo Sec Maths/Phy 1
6 Kamanzi Abc Sec Maths/Bio 1
7 St. Martins Kitwii Sec Maths/Chem 1

 

35

8 Kathaana Sec Kisw/Hist 1
9 Kawauni Sec Sch Maths/Chem 1
10 Matungulu Boys Comp/… 1
11 Aic Kikambuani Sec Geo/Bst 1
12 St. Marys Mukunike Sec Eng/Lit 1
13 Mulingana Sec Sch Kisw/Hist 1
14 Kyevaluki Sec Maths/Phy 1
15 Mukuyuni S.A Sec Chem/Bio 1
16 AIC Manyatta Boys Sec Comp/… 1
TOTAL 16
KATHIANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kathiani Boys High Sch Kisw/Hist 1
2 Kathiani Girls High Sch Kisw/CRE 1
3 General Mulinge High Sch Chem/Bio 1
4 Ngiini Sec Eng/Lit 1
5 Kaani Lions Sec Eng/Lit 1
6 St. Martin Kithunguini Sec CRE/Kisw 1
7 Kalikya Mixed Sec Sch Eng/Lit 1
8 Mbee Sec CRE/Hist 1
9 Kaewa Sec Bio/Agric 1
10 Kinyau Sec Eng/Lit 1
11 Ngoleni Sec Sch Maths/Chem 1
12 Miumbuni Sec Geo/Bst 1
13 Kiseve Sec Sch Maths/Bio 1
14 St. Vincent Imilini Sec Sch Geo/Kisw 1
15 Mbuuni Sec Sch Bio/Agric 1
16 Kitie High Sch Maths/Chem 1
17 Rev Kitonyi Memorial Sch Eng/Lit 1
18 Mitaboni Abc Girls High Sch Eng/Lit 1
19 Kaliluni Girls Eng/Lit 1
20 Kathuni Sec Chem/Bio 1
21 Lumbwa Sec Kisw/CRE 1
22 St. Francis Of Asis Kikombi Bst/Geo 1
23 Thinu High Eng/Lit 1
24 Mitaboni Boys High Sch Geo/Kisw 1
25 Ikoleni Sec Bio/Agric 1
TOTAL 25
MACHAKOS SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Machakos Girls Phy/Maths 1
2 Kyanguli Sec. Hist/CRE 1
3 Kyambuko Sec Eng/Lit 1
4 Mua Hills Girls Eng/Lit 1

 

36

5 Kitonyini High Bio/Agric 1
6 Kyandili Sec Chem/Maths 1
7 Kasinga Sec Hist/Kisw 1
8 Muindi Mbingu Sec CRE/Hist 1
9 Mbuani Sec Hist/CRE 1
10 Muvuti Boys Maths/Chem 1
11 Kamuthanga Sec Chem/Maths 1
12 Kyanda Sec Phy/Chem 1
13 Ngomeni Sec Phy/Maths 1
14 AIC Ngelani Mixed Eng/Lit 1
15 Kalama Sec Hist/Kisw 1
16 Konza ABC Sec Maths/Bio 1
17 Kyangala Girls Maths/Chem 1
18 Kiatuni Sec Maths/Phy 1
19 Katoloni Sec Maths/Chem 1
20 Machakos Baptist Maths/Bst 1
21 Katheka-Kai Sec Kisw/CRE 1
22 Kwanthanze Sec Maths/Phy 1
23 Miwongoni Sec Eng/Lit 1
24 Kitulu Sec Eng/Lit 1
25 Katelembo C.O E. Sec Maths/Phy 1
26 Ngelani High Hist/CRE 1
27 AIC Nyayo Girls Kisw/Hist 1
28 Kivandini Sec Maths/Phy 1
29 Mutuyu Mixed Eng/Lit 1
30 Mbukuni Sec Bio/Agric 1
31 Kimutwa Sec Bio/Agric 1
32 Kiuu Sec Chem/Bio 1
33 Mangauni Sec Comp/… 1
34 Masaani Girls Kisw/CRE 1
35 Miwani Sec Agric/Bio 1
36 Nzaini Sec Chem/Phy 1
37 Makakoi Sec Chem/Bio 1
38 Machakos Sch Bio/Agric 1
39 Mikuini Sec Bst/Maths 1
40 Mumbuni High Hist/CRE 1
41 AIC Mbembani Sec Kisw/Hist 1
42 Kyaani Sec Phy/Maths 1
TOTAL 42
MASINGA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Masinga Girls Chem/Maths 1
2 Mathauta Sec Phy/Chem 1
3 St. Michael Agric/Bio 1
4 Kitangani Sec Geo/Hist 1

 

37

5 Isyukoni Sec Eng/Lit 1
6 Masinga Boys Sec Eng/Lit 1
7 Kwawanzilu Sec Agric/Bio 1
8 Kaewa Sec Kisw/Geo 1
9 Milaani Sec Agric/Bio 1
10 Nzukini Sec Maths/Chem 1
11 Iiani Kivaa Bio/Geo 1
12 Murifarm Eng/Lit 1
13 Kaseve Sec Hist/Bst 1
14 Kathukini Sec Hist/CRE 1
15 Ekalakala Sec Kisw/Hist 1
16 Mananja Sec Eng/Lit 1
17 Wamboo Sec Kisw/Hist 1
18 Masaku Sec Agric/Bio 1
19 Thatha Sec Bio/Chem 1
20 Iuuma Sec Chem/Bio 1
21 Musumaa Sec Agric/Bio 1
22 Kathui Sec Phy/Chem 1
23 Mutwamwaki Sec Maths/Phy 1
24 Kyeeteni Sec Kisw/CRE 1
25 Kasuvilo Sec Bst/Geo 1
26 Muthembwa Sec Agric/Bio 1
TOTAL 26
MATUNGULU SUBC
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Sengani Girls Maths/Phy 1
2 Kyeleni Sec Eng/Lit 1
3 Matungulu Girls Maths/Chem 1
4 Katwanyaa Sec Kisw/Geo 1
5 Kinyui Boys Bst/Maths 1
6 Kinyui Girls Agric/Bio 1
7 Matheini Sa Sec Maths/Phy 1
8 Katulye Sec Bst/Geo 1
9 St.Martin Kithuiani Geo/CRE 1
10 St. Benedict Kimanza Kisw/Geo 1
11 Katine Sa Sec Hist/CRE 1
12 Kwatombe Sec Eng/Lit 1
13 Mbuni Sec Hist/Bst 1
14 Abc Kambusu Sec Eng/Lit 1
15 Fr Heeran Sec Hsc/.. 1
16 Matuu Wendano Sec Agric/Bio 1
17 Kyamulendu Sec Kisw/Hist 1
18 Syanthi Sec Eng/Lit 1
19 ACK Mukengesya Sec Chem/Bio 1
TOTAL 19

 

38

MWALA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mwala Girls Sec Sch Maths/Bst 1
2 St.Michael Kabaa High School Kisw/CRE 1
3 Etikoni Sec Sch Geo/Bst 1
4 St.Augustine Mumbuni Kisw/CRE 1
5 Lema Girls Sec Sch Eng/Lit 1
6 Kibauni Sec Sch Kisw/CRE 1
7 Mbaikini High School Eng/Lit 1
8 Kyethivo Girls Kisw/Geo 1
9 Kikelenzu Sec Sch Comp/… 1
10 AICKunikila Sec Sch Kisw/CRE 1
11 St.Francis Kilala Sec Sch Phy/Chem 1
12 Mwala School Maths/Bst 1
13 St.Stephen Musaalani Sec Sch Geo/Kisw 1
14 Kamwala Sec Sch Chem/Bio 1
15 Mulu Sec Sch Kisw/Geo 1
16 Vyula Girls Sec Sch Kisw/CRE 1
17 Kiundwani Sec Sch Kisw/CRE 1
18 Katheka Sec Sch Hist/CRE 1
19 AICKwamutula Sec Sch Bio/Chem 1
20 Masii Boys High School Maths/Chem 1
21 Muthetheni Girls Sec Sch Maths/Bio 1
22 Makutano Sec Sch Chem/Phy 1
23 Mango Sec Sch Eng/Lit 1
24 St. Peters Kwandoo Sec Sch Phy/Chem 1
25 Ikalaasa Sec Sch Bst/Maths 1
26 Masii Girls Sec Sch Maths/Phy 1
27 Mbaani Sec Sch Kisw/CRE 1
28 Miseleni Sec Sch Maths/Phy 1
29 Kilembwa Sec Sch Eng/Lit 1
30 St.Marys School Kithangaini Bst/Geo 1
31 Muusini S.A.Sec Sch Comp/… 1
32 Bishop Ndingi High School Hsc/.. 1
33 Kiuukuni Sec Sch Eng/Lit 1
34 Kyanganga S.A Sec Sch Geo/Bst 1
35 St.Pius Sec School Kaitha Eng/Lit 1
36 Kyamatula Sec Sch Kisw/Hist 1
37 Muthetheni Mixed Sec Hist/CRE 1
38 St.Marks Kundu Sec Sch Bio/Agric 1
39 Ngumbau Sec Sch Geo/Bst 1
40 Ngamba Sec Sch Maths/Bst 1
41 St.Anthony Makiliva Sec Sch Bio/Agric 1
42 Kabaa Mixed Sec Sch Maths/Chem 1
43 Embui Sec Sch Kisw/CRE 1

 

39

44 Mukuyuni Sec Sch Kisw/Geo 1
45 AIC Kiuanzukini Sec Sch Bio/Agric 1
46 Ukalani S.A Sec Bio/Chem 1
47 Maweli Sec Sch Chem/Phy 1
TOTAL 47
YATTA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ndalani Sec Eng/Lit 1
2 Kaluluini Sec Comp/… 1
3 Dr Charles Mulli Bio/Chem 1
4 Ngumbulu Sec Agric/Bio 1
5 Syokisinga Sec Kisw/Hist 1
6 Kinaka Sec Kisw/CRE 1
7 Kambi Ya Ndeke Eng/Lit 1
8 Bishop P. Mutua Phy/Chem 1
9 Tingang’a Sec Geo/Bst 1
10 Mukalala Sec Bst/Hist 1
11 St Mary’s Yatta Sec Geo/Bst 1
12 Mamba Sec Kisw/CRE 1
13 Kithimani Hgm Sec Comp/… 1
14 Kwakoko Sec Kisw/Geo 1
15 Goodhope Kilaatu Sec Bio/Chem 1
16 Mavoloni Sec Maths/Chem 1
17 Matuu Hgm Sec Maths/Chem 1
18 Kithendu Sec Maths/Chem 1
19 Maiuni Sec Phy/Maths 1
20 Kionyweni Sec Geo/Hist 1
21 RGC Muusini sec Agric/Bio 1
22 Kivandini Sec Eng/Lit 1
23 Mathingau Sec Bio/Agric 1
24 Malatani Sec Eng/CRE 1
25 Kithito Sec Kisw/CRE 1
26 Magweti Sec Bio/Chem 1
27 Kaloleni Sec Bio/Agric 1
28 Kitheuni Sec Agric/Bio 1
29 Mwambathaana Sec Maths/Phy 1
30 St Charles Uvouni Sec Chem/Bio 1
31 Kikuyuni Sec Agric/Bio 1
32 Abc Makivenzi Sec Geo/CRE 1
TOTAL 32

 

MAKUENI COUNTY

KATHOZWENI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 A.I.C Mavindini Girls Geo/CRE 1

 

40

2 Kiuuku Mixed Sec Bio/Chem 1
3 Kitise Sec Hist/CRE 1
4 St Augustine Itumbule Sec Bio/Chem 1
5 Mbuvo Sec CRE/Hist 1
6 Ikaasu Sec Hist/Kisw 1
7 Kathonzweni Girls Bio/Chem 1
8 St Jude Girls Sec Agric/Bio 1
9 St Martins Boys Kathonzweni Agric/Bio 1
10 Yinthungu Sec CRE/Bst 1
11 Kyunyu Sec Agric/Bio 1
12 Kanzokeani Sec Chem/Bio 1
13 Kavingoni Sec CRE/Geo 1
14 AIC Mavindini Boys Comp/… 1
15 St Bakhita Girls Kiangini Comp/… 1
16 Kathamboni Sec Geo/CRE 1
17 ACK St Josephs Maaueli Sec Eng/Lit 1
18 St Peters Clavers Kithuki Chem/Bio 1
19 St Francis Manzani Kisw/CRE 1
20 Kyase Sec Maths/Phy 1
21 Yekanga Sec CRE/Geo 1
22 Katithi Sec Eng/Lit 1
23 Iiani Sec Agric/Bio 1
24 Kanthiitu Sec Maths/Chem 1
TOTAL 24
KIBWEZI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kisayani Sec Kisw/Geo 1
2 Mikuyuni sec Eng/Lit 1
3 Kivuthini Sec Chem/Bio 1
4 Kalulini Sec Maths/Phy 1
5 Masongalaeni Sec Hist/CRE 1
6 Kiteng’ei Sec Bio/Agric 1
7 Kyaani Sec Bio/Chem 1
8 Misuuni Sec Eng/Lit 1
9 Ithumula Sec Hist/Cre 1
10 Kithyululu sec Hist/Geo 1
11 Kiuani Sec Bst/Hist 1
12 Makutano Sec Sch Maths/Geo 1
13 Prof. Kaloki Muthungue sec Chem/Bio 1
14 St. Marys Girl’s Kinyambu Eng/Lit 1
15 Sumbi Sec Phy/Chem 1
16 Utithi sec CRE/Hist 1
17 Yumbuni Sec Maths/Bio 1
18 Kathyaka Sec CRE/Hist 1
19 Maikuu sec Geo/Bst 1

 

41

20 Muthingiini High Eng/Lit 1
21 Ngwata Sec Geo/Bst 1
22 Nthongoni Sec Maths/Phy 1
23 Ulilinzi Sec Maths/Chem 1
24 Darajani Sec Agric/Bio 1
25 Joanna Chase Sec Chem/Bio 1
26 Matulani sec Eng/Lit 1
27 Molemuni Girls Eng/Lit 1
28 Kiaoni Sec Kisw/Hist 1
29 Kiundwani Girls Maths/Phy 1
30 Kyusyani Sec Bio/Agric 1
31 Muthingiini Girls Maths/Phy 1
32 Canaan Sec Kisw/CRE 1
33 Iiani Sec Eng/Lit 1
34 Ititi Sec Agric/Bio 1
35 Kalulu Sec Chem/Bio 1
36 Kalungu Sec Hist/Geo 1
37 Kasue Girls’ Kisw/CRE 1
38 Kathekani Sec Agric/Bio 1
39 Kithasyu sec Geo/Hist 1
40 Kyanginywa Sec Kisw/Hist 1
41 Mavindini Sec Maths/Bst 1
42 Mbeetwani Sec Eng/Lit 1
43 Ndauni Sec Sch Bst/Maths 1
44 Silanga Sec Maths/Phy 1
45 St. Josephs Girls Chem/Bio 1
46 St. Lucy Kalimani Sec Geo/Hist 1
47 St. Martins Kyumani Sec Maths/Phy 1
48 Usalama Sec Geo/Maths 1
TOTAL 48

 

KILUNGU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kisyulya Mixed Sec Sch Bio/Chem 1
2 Kilungu Sec Sch. Agric/Bio 1
3 AIC Nunguni Sec Sch Bio/Agric 1
4 Musalala Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
5 Precious Blood Sec.School Kilungu Phy/Chem 1
6 A.I.C. Mwaani-Ilima Sec Sch Phy/Maths 1
7 Ndolo Sec School Agric/Bio 1
8 St. Lucia Kauti Girls Sch. Comp/… 1
9 Inyokoni Sec Sch Agric/Bio 1
10 Ikalyoni Sec Sch Hist/CRE 1
11 Thomeandu Sec Sch Kisw/Hist 1
12 A.C.K. St. Johns Kisekini Sec. Sch Bst/Maths 1
13 Kyakatoni Sec Sch Chem/Bio 1

 

42

14 Kithangathini Sec Sch Geo/Kisw 1
TOTAL 14
MAKINDU SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mukameni Sec. Eng/Lit 1
2 St. Annes Sec. Maths/Chem 1
3 Nguumo Boys Sec. Bio/Agric 1
4 Nguumo Girls Sec. Bio/Agric 1
5 Ikungu Sec. Phy/Chem 1
6 Shine Star Kai Sec. Eng/Lit 1
7 Moi Girls Sec-Kibwezi Chem/Maths 1
8 Mitendeu Sec. Eng/Lit 1
9 Kangii Sec. Eng/Lit 1
10 Salama Sec. Eng/Lit 1
11 Moi Girls -Makindu Sec. Hist/CRE 1
12 Masalani Sec. Eng/Lit 1
13 Kisingo Sec. Chem/Phy 1
TOTAL 13
MAKUENI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Makueni Girls Comp/… 1
2 Mwaani Girls Comp/… 1
3 Kambi Mawe Boys Kisw/CRE 1
4 Aic Mutulani Sec Maths/Chem 1
5 Kitonyoni Sec Eng/Lit 1
6 Iuani Sec CRE/Hist 1
7 Mutulani Sec Maths/Phy 1
8 Kaumoni Boys Maths/Bst 1
9 Aic Muthyoi Sec Kisw/Hist 1
10 Munyuni Sec Geo/Bst 1
11 Ngosini Sec Eng/Lit 1
12 AIC Kinyuani Sec Chem/Geo 1
13 Nziu Sec Bio/Chem 1
14 AIC Iuani Sec Bio/Agric 1
15 Muiu Sec Kisw/CRE 1
16 St. Peters Kyau Sec Maths/Phy 1
17 St. Lawrence Nziu Girls Kisw/Geo 1
18 St. Pauls Kyamuthei Sec Bio/Chem 1
19 Kitandi Sec Bst/Geo 1
TOTAL 19
MBOONI EAST SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kiteta Girls Bst/Geo 1

 

43

2 Kitondo Boys Sch Maths/Phy 1
3 Kyangondu Sec Hist/CRE 1
4 Kisau Girls Maths/Chem 1
5 Nduluku Boys Bio/Agric 1
6 Lungu Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Ndauni Sec Sch Geo/CRE 1
8 Muluti Sec Sch Phy/Maths 1
9 Muthwani Sec Sch Bst/CRE 1
10 Kalawa Boys Sec Geo/CRE 1
11 Mbimbini Sec Sch Hist/CRE 1
12 Ititu Girls Sch Sch Chem/Bio 1
13 Kyome Sec Sch Maths/Bst 1
14 Utuneni Sec Sch Phy/Chem 1
15 Kikuswi Sec Sch Geo/Hist 1
16 Yangua Sec Sch Bio/Agric 1
17 Kalawa Girls Sec Hist/CRE 1
18 Ngungi Sec Sch Hist/Bst 1
19 Kathulumbi Sec Geo/Bst 1
20 Chemchemi Sec Sch Chem/Phy 1
21 Tawa Mixed Sec Sch Chem/Maths 1
TOTAL 21
MBOONI WEST SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kikima Sec Eng/Lit 1
2 Mbooni Boys Hist/CRE 1
3 Mbooni Girls Hsc/… 1
4 Tututha Sec Maths/Geo 1
5 Kitundu Sec Phy/Chem 1
6 Mulooni Sec Kisw/CRE 1
7 Kyuu Sec Agric/Bio 1
8 Ngai Sec Agric/Bio 1
9 Kitoo Sec Hist/Geo 1
10 Nzeveni Sec Eng/Lit 1
11 Itetani Boys Sec. Hist/CRE 1
12 Kyanguma Sec Maths/Chem 1
13 Imale Sch Bio/Chem 1
14 Utangwa Girls Sec Eng/Lit 1
15 Kikiini Sec Geo/Agric 1
16 Snr Chief Munguti Maths/Bio 1
17 Utumoni Sec Eng/Lit 1
18 Kithungo Sec Eng/Lit 1
19 Mumani Sec CRE/Hist 1
20 Utangwa Mixed Sec Eng/Lit 1
21 Mavindu Sec Eng/Lit 1
22 Malaa Sec Agric/Bio 1

 

44

23 Kyemithenge Sec Math/Bst 1
24 Kiatineni Sec Bio/Chem 1
25 AIC Mbooni Girls Bst/Geo 1
26 ACK St. Stephen’S Kathemboni Sec Bio/Agric 1
27 ACK St Joseph Kyondote Sec Agric/Bio 1
TOTAL 27
MUKAA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kasikeu Sec Sch Agric/Bio 1
2 Mukaa Boys Sec Sch Maths/Geo 1
3 Kiongwani Sec Sch Kisw/CRE 1
4 Nduluni Sec School Bio/Agric 1
5 Mukaa Girls High Comp/… 1
6 Salvation Army Maiani Sec. Sch Phy/Maths 1
7 Kiongwani Girls Sec Sch Bio/Chem 1
8 ACK St Stephen S Kima Sec Eng/Lit 1
9 Kitonguni Sec Sch Phy/Chem 1
10 Mulumini Sec Sch Geo/CRE 1
11 Kiima Kiu Sec Sch Phy/Chem 1
12 Kwakiketi Sec Sch Phy/Maths 1
13 Maiani Sec Sch Bio/Chem 1
14 Mbiini Sec Sch Eng/Lit 1
15 A.I.C Matiani Girls Sec Maths/Phy 1
16 Kasikeu Girls Sch Chem/Bio 1
17 Uvunye Sec Sch Eng/Lit 1
18 Enguli Sec Sch Phy/Chem 1
19 Ulu Sec Sch Bio/Agric 1
20 Kiu Sec Sch Maths/Chem 1
21 Uthini Girls’ Sec Sch Chem/Maths 1
22 Mt Carmel Girls Sec Comp/… 1
TOTAL 22
NZAUI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Utini Girls Sec Eng/Lit 1
2 Barazani Girls Eng/Lit 1
3 Goodshephard Girls CRE/Hist 1
4 St.Theresa Muuani Hist/CRE 1
5 Masumba Sec Geo/Bst 1
6 St. Marys Ndovea Kisw/CRE 1
7 Nguu Sec Bio/Agric 1
8 Mulala Girls Bio/Chem 1
9 St.Marys Itaava Chem/Bio 1
10 Kawala Sec Comp/… 1
11 Mutaiti Sec Agric/Bio 1

 

45

12 Ngoto Boys Kisw/Hist 1
13 Kilili Sec Hist/CRE 1
14 Mukameni Sec CRE/Hist 1
15 Kikumini Sec CRE/Hist 1
16 Manooni Sec Hist/CRE 1
17 Mweini Sec Bst/Hist 1
18 Mutanda Agric/Bio 1
19 Matiliku Boys Hist/CRE 1
20 Gigiri Girls Geo/Maths 1
21 Kyemundu Sec Maths/Bst 1
22 Maumba Sec Chem/Phy 1
23 Mbuthani Sec Geo/Hist 1
24 Vololo Sec Chem/Bio 1
25 Matiku Sec Bst/Maths 1
26 Muangeni Sec Eng/Lit 1
27 Nduundune Sec Eng/Lit 1
28 Tutini Sec Bst/Geo 1
29 Matha Sec Maths/Phy 1
30 Kithumba Sec Bst/Geo 1
31 Matutu Sec Kisw/Geo 1
32 Ndungoni Sec Eng/Lit 1
33 Kwakukui Sec Maths/Phy 1
34 Serena William -Matooni Sec Phy/Maths 1
35 St Anthony Iiani Sec Hist/CRE 1
TOTAL 35

 

MARSABIT COUNTY

CHALBI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Chalbi Boys Chem/Maths 1
TOTAL 1

 

LAISAMIS SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Loglogo Girls Sec Math/Phy 1
TOTAL 1
LOIYANGALANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kulal Girls Bio/Agric 1
TOTAL 1
MARSABIT SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Dakabaricha Mixed Day Phy/Maths 1
2 Moi Girls Marsabit IRE/… 1

 

46

TOTAL 2
MOYALE SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Township Mixed Day Phy/Maths 1
2 Butiye Mixed Day Hist/Kisw 1
TOTAL 2
SOLOLO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Uran Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 1
NORTH HORR SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Russo Mixed Phy/Chem 1
TOTAL 1

 

MERU COUNTY

BUURI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ontulili Boys Eng/Lit 1
2 Kithithina Sec Agric/Bio 1
3 Maritati Mixed Day Sec Geo/Hist 1
4 Ngarendare Sec Agric/Bio 1
5 Kangaita Mixed Day CRE/Geo 1
6 Fgck Kisima Sec Hist/Geo 1
7 Angaine Mixed Day Sec Maths/Phy 1
8 Gundua Sec Chem/Bio 1
9 Subuiga Sec Eng/Lit 1
10 Kiirua Boys Maths/Bst 1
11 Ngusishi Mixed Day Bst/Geo 1
12 Ntirimiti Mixed Day Kisw/CRE 1
13 Kibirichia Boys Bio/Chem 1
14 Tutua Mixed CRE/Hist 1
15 Mburugiti Sec Hist/Kisw 1
TOTAL 15
IGEMBE SOUTH SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 M.C.K. Kithare Mixed Day Sec. Sch Bst/Maths 1
2 Nturuba Sec Sch Kisw/Hist 1
3 Machungulu Day Sec Phy/Chem 1
4 Kiegoi Sec Sch Chem/Agri 1
5 Burieruri Sec Sch Maths/Chem 1
6 Njia Sec Sch Eng/Lit 1

 

47

7 Auki Sec Sch Hist/CRE 1
8 Karumaru Day Sec Sch Chem/Bio 1
9 Kieiya Day Sec Sch Bio/Agric 1
10 Kilalai Sec Agric/Geo 1
11 Kirindine Sec Sch Bio/Agric 1
12 Ntuti Sec Sch Bio/Agric 1
13 Akirangondu Sec . CRE/Kisw 1
14 Kangeta Sec Sch Bst/Maths 1
15 Igembe Sec Sch Eng/Lit 1
16 St Rita Amwamba Sec Kisw/Hist 1
17 Kaurine Sec Sch Maths/Phy 1
18 Luluma Sec Sch Eng/Lit 1
19 Matirine Sec Maths/Chem 1
20 Thitha Sec Bio/Chem 1
21 Antubochiu Sec Sch Hist/CRE 1
22 Kathathene Sec Sch Kisw/CRE 1
23 Kawiru Day Sec. Eng/Lit 1
24 Kindani Day Sec Sch Bio/Agric 1
25 Kithetu Kirimene Day SecSch Agric/Geo 1
26 Maua Girls Sec Sch Maths/Chem 1
27 Nthambiro Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
28 St. James Limbuku Sec Maths/Bst 1
29 Kanjoo Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
30 Matiandui Sec Sch Kisw/Hist 1
31 Maua Mixed Day SecSch Phy/Maths 1
32 Mboone Day Sec Sch Kisw/CRE 1
33 Nthare Sec Sch Eng/Lit 1
34 Riaki Sec Mixed Bio/Chem 1
35 Thamare Mixed Day Sec Sch Kisw/Geo 1
TOTAL 35
IGEMBE NORTH SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Mary’S Ntanki Mixed Day Sec. Chem/Maths 1
2 Mwerongundu M Sec Sch Maths/Bst 1
3 Machungulu Sec Sch Phy/Chem 1
4 Mariri Sec Sch Geo/Kisw 1
5 Thimbili Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
6 Kathelwa Sec Sch Maths/Chem 1
7 Naathu Sec Sch Bio/Chem 1
8 Naikuriu Sec Sch Bio/Agric 1
9 Akuune Day Sec Agric/Bio 1
10 Ntunene Girls Sec Sch Bio/Chem 1
11 Leeta Sec Kisw/Hist 1
12 Ambaru Mixed Sec Kisw/Hist 1
13 Anjalu Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1

 

48

14 Kabukuro Sec Sch Chem/Phy 1
15 Karama Antuamuo Day Sec Sch Maths/Phy 1
16 Kiani Day Sec Maths/Chem 1
17 Inono Day Mixed Sec Sch Eng/Lit 1
18 Kawiru Sec Sch Bio/Agric 1
19 Linjoka Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
20 Miuine Day Sec Sch Kisw/Hist 1
21 Murera Sec Sch Hist/Kisw 1
22 Ndoleli Sec Sch Agric/Bio 1
23 Nkanda Sec Sch Geo/Bst 1
24 Kamiruru SecSch Maths/Bst 1
25 Lukununu Day Sec Sch Chem/Bio 1
26 Matirine Sec Sch Maths/Chem 1
27 Mbayo Day Sec Sch Geo/Kisw 1
28 MCK Kamboo Sec Maths/Bst 1
29 Miriki Day Sec Sch Kisw/Geo 1
30 Muringene Day Sec Kisw/Geo 1
31 Ngukwine Mixed D. & B. Sec Sch Agric/Bio 1
32 St. James Mixed Day Sec. Sch -Limbuku Phy/Chem 1
33 Tuuru Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 33
IMENTI NORTH SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bishop Law Imathiu Day Bst/Maths 1
2 Gikumene Girls Kisw/CRE 1
3 Munithu Girls Sec Maths/Phy 1
4 Chugu Boys Sec Kisw/Hist 1
5 Kaaga Girls Bio/Chem 1
6 Meru Sch Hist/CRE 1
7 Nthimbiri Sec Eng/Lit 1
8 Kathirune Day Bio/Agric 1
9 Kirige High Maths/Phy 1
10 Ngiine Day Bst/Maths 1
11 Gachanka Mixed Day Sec Maths/Bst 1
12 Nthamiri Sec Phy/Maths 1
13 Kaaga Boys Comp/… 1
14 Mulathankari Girls Bio/Chem 1
15 Kiburine Sec Bio/Agric 1
16 Kainginyo Day Bst/Maths 1
17 Runogone Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 17
IMENTI SOUTH SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kithatu Girls Comp/… 1

 

49

2 Nkubu High Maths/Phy 1
3 Ntharene Day Eng/Lit 1
4 Gakuuni Girls CRE/Kisw 1
5 Machikine Girls Maths/Phy 1
6 Gikurune Girls Bio/Agric 1
7 Kithangari Girls Eng/Lit 1
8 Kithunguri Day Maths/Phy 1
9 Mutunguru Day Bio/Chem 1
10 Kathera Girls Maths/Chem 1
11 Gikurune Boys Chem/Maths 1
12 Karoe Day Phy/Chem 1
13 Kathera Boys Eng/Lit 1
14 Kiangua Sec Phy/Chem 1
15 Kithakanaro Day Phy/Chem 1
16 Nkuene Boys Kisw/Hist 1
17 Nyagene Girls Kisw/Geo 1
18 St Agnes Gaukune Agric/Bio 1
19 Upper Mikumbune Kisw/CRE 1
20 Uruku Girls Chem/Bio 1
21 Yururu Girls Boarding CRE/Kisw 1
22 Igoki Boys Maths/ Chem 1
23 Nkuene Girls Maths/Chem 1
24 Nkumari Day Eng/Lit 1
25 Igandene Boys Maths/Chem 1
26 Maraa Girls Bio/ Chem 1
27 Miruriiri Girls Phy/Maths 1
28 Ndagene Boys Phy/Chem 1
29 Kithangari Boys Kisw/Hist 1
30 Kiune Day Bio/Agric 1
31 St Marys Girls-Igoji Bio/Chem 1
32 Blessed Joseph Gerald Hist/CRE 1
33 Geeto Day Phy/Chem 1
TOTAL 33
MERU CENTRAL SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kianthumbi Day Phy/Maths 1
2 Katheri Girls Eng/Lit 1
3 Kirigara Girls Hist/CRE 1
4 Ruiga Girls Eng/Lit 1
5 Kinjo Girls Hist/Kisw 1
6 Nkando Boys Kisw/Geo 1
7 Kithirune Girls Kisw/CRE 1
8 Muthangene Day Maths/Bst 1
9 Kithirune Day Maths/phy 1
10 Mwanganthia Sec Eng/Lit 1

 

50

11 Abothuguchi Boys Eng/Lit 1
12 Katheri Boys Maths/Phy 1
13 Kiamuri Sec Kisw/CRE 1
14 Githongo Boys Agric/Geo 1
15 Murathi Day Agric/Bio 1
TOTAL 15

 

TIGANIA EAST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Muthara sec Bst/Maths 1
2 Mutewa Sec Hist/CRE 1
3 Nchuui Sec Agric/Bio 1
4 Miurine Sec Eng/Lit 1
5 St. Angelas Nguthiru H/sci/…. 1
6 Mikinduri Girls Chem/Phy 1
7 St. Cyprian Sec Phy/Maths 1
8 Antuanduru Sec Maths/Bst 1
9 Mukuiru Sec Eng/Lit 1
10 Thubuku sec Maths/Chem 1
11 Kigucwa Sec Phy/Chem 1
12 Muciimukuru Sec Bio/Agric 1
13 EAPC Rumanthi Sec Bst/Maths 1
14 Kaliene Sec Chem/Maths 1
15 St. Massimo Sec Bio/Agric 1
16 Thuuri Sec Eng/Lit 1
17 Akaiga Sec Eng/Lit 1
18 MCK Luma Sec Hist/CRE 1
19 Nyambene Girls Bio/Agric 1
20 Karama Sec Eng/Lit 1
21 Kinang’Aru Sec Chem/Bio 1
22 Mwerokieni Sec Agric/Bio 1
23 DEB Kiguma Sec Bst/Maths 1
24 Laibocha Sec Geo/CRE 1
25 Lubuathirua Sec Kisw/CRE 1
26 Mweromuthanga Sec Phy/Chem 1
27 Rurii Sec Hist/CRE 1
28 St.Benedict Sec Maths/Phy 1
29 St.Marys Mbaranga Sec Phy/Maths 1
30 Ntulili Sec Cre/Bst 1
TOTAL 30

 

TIGANIA WEST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Akithi Girls Bio/Agric 1
2 Uringu Girls Bst/Maths 1
3 Kanjalu Girls Bio/Agric 1

 

51

4 Miathene Boys Kisw/Hist 1
5 Thinyaine Kisw/Hist 1
6 Miathene Day Maths/Chem 1
7 Kaamu Eng/Lit 1
8 Kianjai Girls Bio/Agric 1
9 Kithiiri Sec Agric/Bio 1
10 Mucuune Sec Maths/Bst 1
11 Kaliati Sec Agric/Bio 1
12 Mituntu Girls Agric/Chem 1
13 St. Francis Of Assisi Muramba Sec Phy/Chem 1
14 St. Lukes Sec. Chem/Maths 1
15 Kiorimba Sec Maths/Phy 1
16 Ntomboo Sec Maths/Chem 1
17 Amwari Sec Geo/Hist 1
18 Kamitongu Sec Agric/Bio 1
19 Kibuline Sec Hist/Geo 1
20 Kimachia Sec Kisw/Hist 1
21 K.K. Renjwee Sec Bio/Agric 1
22 Kitheo Sec Eng/Lit 1
23 Lairang’I Sec Eng/Lit 1
24 Machaku Sec Eng/Lit 1
25 Makandi Sec Geo/CRE 1
26 Mituntu Day Sec Agric/Bio 1
27 Mweronkoro Sec Hist/Geo 1
28 Ntiba Sec Maths/Phy 1
29 Amatu Sec Phy/Maths 1
30 Antwana Sec Comp/…. 1
TOTAL 30

 

THARAKA NITHI COUNTY

MAARA SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Makuri Girls Chem/Maths 1
2 OLOM Girls Magundu Maths/Chem 1
3 Ndumbini Sec Maths/Geo 1
4 Kiurani Boys High Bio/Agric 1
5 Gituntu Sec Kisw/Hist 1
6 Kiini High Maths/Chem 1
7 Ngaita Girls Phy/Maths 1
8 Muthambi Girls Maths/Bst 1
9 Chogoria Boys Kisw/Hist 1
10 Kiriani Boys Comp/….. 1
11 Itara Mixed Hist/Kisw 1
12 Thigaa Sec Maths/Chem 1
13 Chogoria Girls Music/….. 1
14 Iruma Mixed Day Comp/…. 1

 

52

15 St.Anne Girls Geo/Hist 1
16 Chief Mbogori Bst/Maths 1
17 Muthambi Boys Maths/Phy 1
18 Mugona Girls Chem/Bio 1
19 Nditune Day CRE/Hist 1
20 Muraga Sec Maths/Phy 1
21 Kimuchia Sec Maths/Phy 1
22 Kieganguru Girls Math/Phy 1
23 Kieni Mixed Bio/Agric 1
24 Kajiunduthi High Maths/Phy 1
25 Kabui Sec Bst/Geo 1
26 Iruma Girls Bio/Agric 1
27 Igwanjau Sec Eng/Lit 1
28 Kiamaogo Sec Bio/Chem 1
29 St A. Ruguta Hist/CRE 1
30 Kalewa Mixed Maths/Phy 1
31 Kamwangu Sec Hist/CRE 1
32 Mutindwa Mixed Phy/Maths 1
33 Ngeru Boys Comp/….. 1
34 Nturiri Boys Agric/Bio 1
35 Mukui Day Kisw/CRE 1
TOTAL 35

 

MERU SOUTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Chuka Girls Sec Sch Hist/CRE 1
2 Kiamuriuki Sec Sch Eng/Lit 1
3 Ikawa Sec Sch Bio/Chem 1
4 Itugururu Sec Sch Eng/CRE 1
5 Ikuu Girls Sec Sch Phy/Maths 1
6 Njuri High Sch Eng/CRE 1
7 Mukuuni Boys Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Kiereni Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Kibumbu Sec Sch Geo/Hist 1
10 Mpukoni Sec Sch Kisw/Geo 1
11 Chuka Boys Sch Maths/Chem 1
12 Ikuu Boys Sec Sch Kisw/Hist 1
13 Kirege Sec Sch kisw/Bst 1
14 Kagaani Sec Sch Geo/Bst 1
15 Ndagani Sec Sch CRE/Kisw 1
16 Kajiampau Sec Sch Agric/Bio 1
17 Makawani Sec Sch Geo/Maths 1
18 Kamutiria Sec Sch Maths/Phy 1
19 Kajuki Sec Sch Phy/Maths 1
20 Karamugi Girls Sec Sch Kisw/CRE 1
21 Ndagoni Girls Chem/Bio 1

 

53

22 Makanyanga Sec Sch Eng/Lit 1
23 Kiunguni Sec Sch Eng/Lit 1
24 Kigogo Sec Sch Geo/Hist 1
25 Ntumbara Sec Sch Bio/Chem 1
26 St Teresa Kanthanje Bio/Agric 1
27 Kamuguongo Sec Sch Bio/Agric 1
28 Magumoni Day Sec Sch Kisw/Hist 1
29 Kiangondu Sec Sch Maths/Chem 1
30 Kamwimbi Sec Sch Eng/Lit 1
31 Magenka Sec Sch Eng/Hist 1
32 Kambandi Sec Sch Eng/Lit 1
33 MCK Kiangiri Sec Hist/CRE 1
TOTAL 33

 

THARAKA NORTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Iriani Day Sec Maths/Bst 1
2 Kabuabua Girls Kisw/CRE 1
3 Kirundi Day Sec Kisw/Geo 1
4 Mukothima Mixed Day Sec Maths/Phy 1
5 Gatue Sec Sch Phy/Chem 1
6 Ntoroni Sec Sch Bio/Agric 1
7 Kamwathu Sec Sch Kisw/Geo 1
8 Kamacabi Sec Sch Hist/Geo 1
9 Kathangachini Sec Sch Hist/Geo 1
10 Karii Ka Mburi Sec Kisw/CRE 1
TOTAL 10

 

THARAKA SOUTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Tharaka Boys’ Sec. Eng/Lit 1
2 Marimanti Girls’ Sec. Eng/Lit 1
3 Materi Boys’ Sec. Bst/Geo 1
4 Turima Mixed Day/Board Eng/Lit 1
TOTAL 4

 

NAIROBI REGION

DAGORETTI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Precious Blood Girls Boarding Sec Sch Hist/CRE , 1
2 Dagoretti High Boys Day/Boarding Sec Sch Maths/Chem , Kisw/CRE 2
3 Lenana School Boys Day/Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
4 Nembu Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem , Kisw/CRE 2
5 Dagoretti Mixed Day Sec Sch Maths/Bst , Eng/Lit 2
6 Beth Mugo High Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
7 Ruthimitu girls Boarding Sec Sch B.st/Geo 1

 

54

8 Mutuini High Boys Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 11

 

NJIRU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ushirika Mixed Day Sec Sch Comp/.., Bio/Agric 2
2 Jehovah Jireh Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
3 Ruai Girls Day Sec Sch Homescience/… 1
4 Dandora Girls Day Sec Sch kisw/cre 1
5 Mihango Mixed Day Sec Sch B.ST/Geo 1
6 Dandora Mixed Day Sec Sch Comp/…. 1
7 Dr. Mwenje Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE , Agric/Bio 2
8 St.Dominic Mixed Day Hist/CRE 1
TOTAL 10

 

SNO KIBRA SUB COUNTY

SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mbagathi Road Mixed Day Sec SCh phy/chem 1
2 Shadrack Kimalel Mixed Day Sec Sch phy/chem 1
3 Moi Girls Boarding Sec Sch French/….. 1
4 Kibra Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
5 Olympic Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
6 Upper Hill Boys Boarding Maths/Phy 1
TOTAL 6

 

STAREHE SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ngara Girls Boarding Sec B.st/Maths , Maths/Phy 2
2 Dr. Ribeiro Parklands Boys Boarding Sec Sch Chem/Maths 1
3 Jamhuri High Boys Day/boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Pumwani Boys Boarding Sec Sch Comp/Phy 1
5 Pumwani Girls Sec Sch Agric/Bio 1
6 County Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 7

 

WESTLANDS SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nairobi School Boys Boarding Sec Ch Phy/Maths 1
2 Farasi Lane Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
3 St. Georges Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
4 Highridge Girls Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
5 Hospital Hill Boys Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
6 Kabete Vet Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
7 Kangemi Boys Boarding Sec Sch Agric/Bio 1
8 Parklands arya Girls Boarding Eng/Lit 1

 

55

9 Lavington Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 9

 

KAMUKUNJI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 OLM Shauri Moyo Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
2 Uhuru Boys Boarding Sec Sch Kisw/Geo 1
3 Eastleigh High Boy Day Sec Sch Eng/Lit 1
4 Maina Wanjigi Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 4

 

KASARANI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Baba Dogo Mixed Day Sec Sch Comp/B.St 1
2 Clay City Mixed Day Sec Sch Phy/Maths 1
3 Kamiti Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
4 Kahawa Garisson Mixed Day Eng/Lit 1
5 Kiwanja Mixed Day Sec Sch Hist/Kisw 1
6 Hon. Njoroge Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Kariobangi North GirlsDay Sec Sh Phy/Maths 1
8 Garden Estate Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
9 Mwiki Mixed Day Sec Sch Maths/Bio 1
TOTAL 9

 

LANGATA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Langata High Boys Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
2 Karen C Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 2

 

MAKADARA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Star of Hope Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
2 Aquinas Boys Boarding Sec Sch CRE/Kisw , Maths/Chem 2
3 St Annes Girls Boarding Sec Sch B.st/Maths 1
4 Buruburu Girls Boarding Sec Sch kisw/Hist 1
5 Ofafa Jericho Boys Boarding Sec Sch French/… 1
6 Huruma Girls Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
7 Highway Sec Boys Boarding Maths/Phy 1
TOTAL 8

 

EMBAKASI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Peter Kibukosya Mixed Day Sec Sch B.st/Maths 1
2 Mwangaza Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
3 Kayole South Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1

 

56

4 The Komarock Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
5 Embakasi Garrison Eng/Lit 1
6 Embakasi Girls Day Eng/Lit 1
TOTAL 6

 

MATHARE SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ndururuno Mixed Day Sec Agric/Bio 1
2 Mathare Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
1 Huruma Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 3

 

NORTH EASTERN REGION

GARISSA COUNTY

BALAMBALA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Balambala Boarding Sec Sch IRE/… 1
2 Saka Girls Boarding Sec SCh Maths/Bst 1
TOTAL 2

 

GARISSA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 NEP Girls Day/Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
2 Tumaini Boys Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Umu Salam Girls Day Sec Sch Maths/Bst 1
4 Yathrib Girls Day Sec Sch Bio/Agric 1
5 Tetu Girls (Boys Sec Sch) Maths/Bst 1
6 Garissa Special for the Deaf Boarding Mixed  Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 6

 

IJARA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Shurie Boys Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Yusuf Haji Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 2

 

LAGDERA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Benane Boys Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
TOTAL 1

 

HULUGHO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER

 

57

1 Hulugho Girls Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 1

 

DADAAB SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Dadaab Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Dertu Girls Girls Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 2

 

FAFI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Galmagala Mixed Day/Boarding Sec Sch Agric/Geo , IRE/… 2
2 Alinjungur Mixed Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
TOTAL 3

 

WAJIR COUNTY

WAJIR WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Wagalla Memorial Boys Boarding Sec Sch Kisw/Geo 1
2 Arbajahan Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
3 Garsekoftu Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
4 Hon.Khalif Girls Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 4

 

WAJIR EAST SUBCOUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Wajir High Boys Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
2 Sabunley Boy Boarding Sec SCh Hist/Kisw , Maths/Chem 2
3 Riba Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Furaha Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
5 Wajir Girls Boarding Sec Sch Chem/Bio , Kisw/Geo 2
6 Ahmed Liban Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
7 Makaror Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 9

 

WAJIR SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Leheley Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 1

 

HABASWEIN SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Habaswein Boys Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
2 Snr. Chief Ogle Girls Boarding Sec Sch Phy/Chem 1
TOTAL 2

 

58

TARBAJ SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mansa Boys Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
2 Tarbaj Boys Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 2

 

BUNA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Buna Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 1

 

WAJIR NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Danaba Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 1

 

ELDAS SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Eldas Boys Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
2 Elnur Mixed Day Maths/Bst 1
TOTAL 2

 

MANDERA COUNTY

BANISA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Wayam Boys Sec Sch Maths/Chem 1
2 Banisa Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Banisa Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Malkamani Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 4

 

LAFEY SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Lafey Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 1

 

MANDERA CENTRAL SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Elwak DEB Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
2 Wargadud Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
3 Borehole II Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
TOTAL 3

 

MANDERA EAST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mandera Boarding Sec Sch Phy/Chem 1

 

59

2 Moi Girls – mandera, Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
3 Arabia Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
4 Hareri mixed Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
5 Khadija Girls Day Sec Maths/Chem 1
6 Buruburu Boys Day Sec Sch Geo/Kisw 1
7 Barwaq Boys Day Sec Sch Eng/Lit 1
8 Kamor Day Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Kamor Girls Day Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 9

 

MANDERA NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Sheikh Ali Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
2 Rhamu Day Sec Sch Eng/Lit 1
3 Ashabito Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
4 Rhamu Dimtu Boys Sec Sch Kisw/Geo 1
TOTAL 4

 

MANDERA WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Takaba Girls Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Takaba Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
3 Gither Mixed Day/Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
TOTAL 3

 

NYANZA REGION

SIAYA COUNTY

GEM SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sirembe Mixed Sec Phy/Maths, CRE/Hist 2
2 Sawagongo Boys Chem/Maths, Geo/Hist 2
3 Nyawara Girls Bio/Agric, His/Kisw 2
4 St Marys Yala Eng/Lit, Geo/Hist 2
5 Aluor Girls Bio/Chem, Agric/Bio, Eng/Lit 3
6 Argwings Kodhek Chem/Bio, Kisw/Geo 2
7 Maliera Boys Eng/Lit, Bio/Agric 2
8 Sinaga Girls Phy/Maths, Hist/Kisw 2
9 Dhene Mixed Bio/Agric 1
10 Malunga Mixed Sec Kis/Geo 1
11 Nico hauser (Special) Geo/Kis/Braille 1
12 Barsauri Mixed Kis/His 1
13 Lundha Mixed Kis/CRE 1
14 Apuoyo Mixed Sec Eng/Lit 1
15 Ulumbi Mixed Bio/Chem 1

 

60

16 St. Stephen Aluor Mixed Kisw/CRE 1
17 Nyangulu Mixed Geo/Bst 1
18 Horace Ongili Mixed Sec Kis/Hist 1
19 Wagwer Mixed Sec Eng/Lit 1
20 Onding Mixed Mthas/Bst 1
21 Siriwo Mixed His/Geo 1
22 Nyasidhi Mixed Sec Eng/Lit 1
23 St Paul Jina Mixed Maths/Bst 1
24 Malele Mixed Bio/Chem 1
25 Nyagondo Mixed Sec Maths/Chem 1
26 St Peters Wagai Mixed Sec Kisw/Hist 1
27 Nyalunya Mixed Geo/Bst 1
28 Luri Mixed Bio/Chem 1
29 Ndere Mixed Kis/CRE 1
30 Yala T/Ship Mixed Agric/Bst 1
31 St Marks Kagilo Eng/Lit 1
32 Nyaphiedo Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 41

 

RARIEDA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ramba Boys Sec Eng/Lit, Bio/Chem, Hist/CRE 3
2 St Marys Lwak Girls Sec Phy/Maths, Eng/Lit 2
3 Chianda Boys Sec Maths/Phy, Bst/Maths 2
4 Raliew Mixed Sec Maths/Chem 1
5 Rarieda Mixed Sec Kis/CRE 1
6 St Marks Wayaga Sec Kis/CRE 1
7 St Mathews Ochienga Mixed sec Kis/CRE 1
8 St Johns Kawuondi Mixed Sec Hist/CRE 1
9 St Nicholas Boi Mixed Sec Bst/Geo 1
10 Nyakongo Girls Sec Hist/CRE 1
11 Gagra Mixed Sec Hist/Geo 1
12 D.O Makasembo Mixed Sec Eng/Lit 1
13 Memba Mixed Maths/Bio 1
14 Naya Mixed Sec Maths/Chem 1
15 Majango Mixed Sec Bio/Chem 1
16 Nyagoko Mixed sec Eng/Lit 1
17 Masala Mixed Sec CRE/Hist 1
18 St.Mathews Kandaria Mixed Sec Bst/Geo 1
19 Kitambo Mixed Maths/Bst 1
20 Eng.Gumbo Rambira Mixed Chem/Bio 1
21 St Philips Wera Mixed Sec Kis/CRE 1
22 St Lukes Luoro Mixed Sec Kis/CRE 1
23 St Anthony Pala Kobong Mixed Sec Kis/CRE 1
24 Lieta Mixed Sec Maths/Phy 1
25 Nyabera Mixed Sec Chem/Maths 1

 

61

26 Ruma Mixed Sec Eng/Lit 1
27 St Marys Powo Mixed Kisw/Hist 1
28 Tuju Mixed Maths/Phy 1
29 Nyakoko Mixed Agric/Bio 1
30 Wangarot Mixed Agric/Bio 1
31 Ndigwa Mixed Sec Eng/lit 1
32 Mahaya Mixed Sec Eng/Lit 1
33 Rachar Mixed Bst/Geo 1
34 Kokise Mixed Agric/Bio 1
35 Okela Mixed Kis/Hist 1
36 Nyamor Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 40

 

SIAYA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bishop Okoth Girls’ Mbaga Chem/Bio, Comp/…, Geo/Maths 3
2 Ngiya Girls Eng/Lit, Hist/CRE 2
3 Barding Boys Eng/Lit, Bio/Chem 2
4 Nyambare Mixed Kisw/CRE, Maths/Bst 2
5 St Patrick Segere Mixed His/CRE 1
6 Senator Obama Mixed Maths/Bst 1
7 Kowet Mixed Sec Kis/Hist 1
8 Mulaha Mixed Geo/Bst 1
9 Obambo Mixed Eng/Lit 1
10 Agoro Oyombe Mixed Eng/Lit 1
11 Sidok Mixed CRE/Hist 1
12 Hawinga Mixed Maths/Chem 1
13 Malomba Mixed Sec Kis/Geo 1
14 Boro Mixed Maths/Chem 1
15 Dirk Allison GSM Mixed Sec Eng/Lit 1
16 Siaya Township Mixed CRE/Hist 1
17 Hono Mixed Sec Bio/Agric 1
18 Siaya Central Mixed Maths/Bst 1
19 Kalkada Mixed Bio/Agric 1
20 Unyolo Mixed Sec Bio/Agric 1
22 Got Oyenga Mixed Sec Bst/Geo 1
23 Mahola Mixed Maths/Chem 1
24 Ambrose Adeya Adongo Mixed Bio/Chem 1
25 Bar Olengo Mixed Eng/Lit 1
26 Uwasi Mixed Agric/Bio 1
27 Uyoma Kobare Mixed Sec Bst/Geo 1
28 Karapul Mixed Agric/Bio 1
29 Nduru Mixed Kisw/CRE 1
30 Mirando Ongalo Mixed sec Eng/Lit 1
31 Mwer Boys High School Geo/Maths 1
32 Fr Gulik Uradi Girls Maths/Bst 1

 

62

33 St Joseph Nyalula Mixed Eng/Lit 1
34 Uranga Mixed Bio/Chem, Eng/Lit 2
TOTAL 39

 

UGENYA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sega T/Ship Mixed Day Kis/Geo, Bio/Chem 2
2 Jera Mixed Sec Kisw/CRE, Bio/Chem 2
3 Sega Girls Sec Hist/CRE, Bio/Agric 2
4 Ugenya Boys High Sec Eng/Lit, Geo/Kisw 2
5 Inungo Mixed Sec Maths/Phy 1
6 Ndenga Mixed Sec Bio/Chem 1
7 St Charles Humwend Mixed Sec Kis/Hist 1
8 Got Nanga Mixed Sec Bio/Agric 1
9 St Nicholas Hafumbre Mixed Sec Eng/Lit 1
10 St Stephen Siginga Mixed Chem/Bio 1
11 St Benedicts Konya Mixed Sec Chem/Bio 1
12 Sihay Mixed Sec Chem/Bio 1
13 Ramunde Mixed Sec Bst/Geo 1
14 AnyikoMixed Day Eng/Lit 1
15 Ukwala Boys Sec Eng/Lit 1
16 Siranga Mixed Sec Agric/Bio 1
17 Kagonya Mixed Maths /Bst 1
18 St Jacob’s Usinda Mixed Sec Maths/Phy 1
19 Yenga Mixed Sec Maths/Phy 1
20 Siwar Mixed Sec Bio/Agric 1
21 Sifuyo Mixed Sec Maths/Bst 1
22 St. Stephen Uyondo Mixed Bio/Agric 1
23 Udira Mixed Sec Maths/Bst 1
24 Got Odima Mixed Day Bio/Agric 1
TOTAL 28

 

UGUNJA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Francis Rang’ala Girls CRE/Hist, Phy/Chem, Kisw/CRE 3
2 Ambira Boys Sec Bst/Maths, Chem/Maths 2
3 Rangala Boys Geo/Hist, Comp/… 2
4 Simmero Mixed Maths/Phy, Geo/Bst 2
5 St Peters Rambula Mixed Phy/Maths, Bio/Agric 2
6 Ngunya Mixed Sec Maths/Bst 1
7 Simenya mixed sec Kis/CRE 1
8 Ulwani Mixed Sec Bio/Chem 1
9 Tingare Mixed sec Maths/Bst 1
10 St Antony Uluthe Mixed Kis/CRE 1
11 Sigomre Mixed CRE/Kis 1
12 Got Osimbo Girls Kis/Geo 1

 

63

13 Moi Uloma Mixed Day Kis/Hist 1
14 Umina Mixed Sec Bst/Geo 1
15 Sidindi Mixed Eng/Lit 1
16 Nyasanda Community High School Eng/Lit 1
17 St Peters Ukalama Mixed Hist/Geo 1
18 Mayingo Mixed Sec Phy/Maths 1
TOTAL 24

 

BONDO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Maranda Boys Sec Eng/Lit, Phy/Maths, Bio/Agric,  Chem/Maths 4
2 St Augustine Nyamonye Girls Sec Geo/Hist, Agric/Bio 2
3 Nyamira Girls Sec French/…, Bst/Maths 2
4 Got Matar Mixed Sec Kis/Hist, Bio/Agric 2
5 Majengo Mixed Sec Bst/Geo, Phy/Maths 2
6 Nyangoma Boys Sec Kisw/CRE, Bst/Geo 2
7 Usenge Boys Sec Agric/Bio, Eng/Lit 2
8 Bondo Township Mixed Sec Eng/Lit 1
9 Barkowino Mixed Sec Geo/Bst, Eng/Lit 2
10 Mago Mixed Sec Bio/Agric 1
11 Got Agulu Boys Sec His/CRE 1
12 Kapiyo Mixed Sec Eng/Lit 1
13 Jusa Mixed Sec CRE/Kisw 1
14 Wambasa Girls Sec Hsci/… 1
15 Nico Hauser Special Sec Geo/Hist/Braille 1
16 Fr Ouderaa Special for hearing Mixed H/Sci/…/KSL 1
17 Uyawi Mixed Sec Eng/Lit 1
18 Kipasi Mixed Sec Kisw/CRE 1
19 Akoko Mixed Sec Kisw/Geo 1
20 Got Abiero Mixed Sec Maths/Bst 1
21 Nyabenge Mixed Sec Maths/Phy 1
22 Gobei Mixed Sec Kisw/CRE 1
23 Wambarra Mixed Sec Bio/Agric 1
24 Kamnara Mixed Day Sec Kis/Hist 1
25 Majiwa Boys Sec His/CRE 1
26 Jaramogi Oginga Odinga Mixed Sec Geo/CRE 1
27 Barchando Girls Sec Eng/Lit 1
28 Kanyibok Mixed Sec Chem/Maths 1
29 Agwara Mixed Sec Kisw/CRE 1
30 Orengo Mixed Sec Geo/CRE 1
31 Joakim Owang Mageta Mixed Day Agric/Bio 1
TOTAL 41

 

MIGORI COUNTY

KURIA WEST SUB COUNTY

64

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Taranganya Boys Chem/Maths 1
2 Nyamaharaga Sec Chem/Maths 1
3 Ikerege Sec Chem/Maths 1
4 Nyabokarange Mixed Sec Geo/CRE 1
5 Nyamotambe Mixed Kis/Hist 1
6 Gokeharaka Sec Eng/Lit 1
7 Nyamaranya Sec Bst/Geo 1
8 Masangora Girls Eng/Lit, Kisw/CRE 2
9 Taranganya Girls Maths/Phy 1
10 Moi Nyabohanse Girls Maths/Bst, Eng/Lit 2
11 Kurutiyange Mixed Sec Kis/CRE 1
12 Komomange Sec Hist/Kisw 1
13 Kehancha Mixed Hist/CRE 1
14 Kugitura Mixed Sec Bst/Geo 1
TOTAL 16

 

MABERA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Angela Merici Girls Chem/Maths, Geo/Bst 2
2 Nyankore Sec Kisw/Hist 1
3 Kubweye Sec Hist/CRE 1
4 St Marys Mabera Girls Eng/Lit 1
5 Isibania Boys Maths/Chem 1
6 Getongonya Sec Hist/Geo 1
7 Iraha Mixed Kisw/Hist 1
8 Nyamagagana Sec Kisw/CRE 1
9 Gwikonge Sec Bio/Agric 1
10 St.Aquinas Komosoko Sec Geo/Hist 1
11 Kombe Sec Bio/Agric 1
12 Nyangoge Mixed Sec Kis/CRE 1
13 Masaba Boys Sec Maths/Chem 1
TOTAL 14

 

KURIA EAST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Komotobo Mixed Sec Eng/Lit 1
2 Maeta Sec Kis/CRE 1
3 Kwibancha Girls Kis/Hist 1
4 Nyaroha Girls Sec Bio/Agric 1
5 Itongo Sec Maths/Bst 1
6 Kionyo Mixed Bio/Agric 1
7 St Agnes Getongoroma Sec Geo/Bst 1
8 Dr. Machage Moheto Sec Agric/Bio 1
9 Makararangwe Sec Kisw/CRE 1
10 Taragai Mixed Sec Geo/Bst 1

 

65

11 Sakuri Girls Sec Kisw/Bst 1
12 St Peters Kegonga Sec Kis/CRE 1
TOTAL 12

 

NTIMARU SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Matare Boys Sec Bio/Chem, Maths/Bst 2
2 Wangirabose Sec Kisw/Geo 1
3 Kwiho Mixed Geo/Bst 1
4 St Joseph Ntimaru Mixed Maths/Phy 1
5 Kebaroti Mixed Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 6

 

MIGORI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kadika Girls Sec Bio/Agric 1
2 Nyabisawa Girls Bio/Agric 1
3 Migori Boys Sec Hist/CRE 1
4 Anjego Sec Kis/Hist 1
5 St Juliane Ugari Mixed Sec Eng/Lit 1
6 Wasio Sec Bio/Agric 1
7 St Michael Nyarongi Mixed Sec Bio/Chem 1
8 Onyalo Mixed Sec Eng/Lit 1
9 Sagegi Mixed Sec Hist/CRE 1
10 Warisia Mixed Day Eng/Lit 1
11 Nyango Sec Bst/Geo 1
12 Ngege Got Kachacha Bio/Agric 1
13 Nyaduong Mixed Bio/Agric 1
14 Mapera Sec Bst/Maths 1
15 Mwachi Sec Agric/Bio 1
16 Kwa Secondary Sch Maths/Bst 1
17 Osingo Mixed Kisw/CRE 1
18 St George Kilimanjaro Sec Geo/Bst 1
19 Magina FAM Mixed Sec Hist/CRE 1
20 Nyamongo Sec Maths/Phy 1
21 Radienya Girls Kisw/CRE 1
22 Kakrao Sec Geo/CRE 1
23 Siling Mixed Geo/Hist 1
24 Kokach Mixed Bio/Agric 1
25 Witharaga Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 25

 

SUNA WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sagero Mixed Sec Maths/Chem 1
2 Moi Suba Girls Agric/Bio, Maths/Chem 2

 

66

3 St Celestino Nyangubo Girls Bst/Geo 1
4 Migori Township Sec Eng/Lit 1
5 Bsp Okinda High Sch. Kisw/CRE 1
6 Malera Mixed Sec Bst/Geo 1
7 Masara Sec Maths/Chem 1
8 Oruba Girls Sec Kisw/CRE 1
9 St Peters Abwao Maths/Bst 1
10 Magongo Ribe Bio/Chem 1
11 Bsp Masaga Ogada Girls Kisw/Geo 1
12 Sibuoche Sec Geo/CRE 1
13 Ramoya Maranatha sec Bst/Geo 1
14 Nyasoko Sec Maths/Bst 1
15 Bondo Nyironge Sec Maths/Bst 1
16 Magoto Sec Kisw/CRE 1
17 Lwala Giribe Mixed Geo/Bst 1
18 Mubachi Mixed CRE/Hist 1
TOTAL 19

 

URIRI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Joseph’s Rapogi Boys Bio/Chem 1
2 Lwala Mixed Sec Phy/Maths 1
3 Bsp Makarios Kisugunva Mixed Phy/Maths 1
4 St Pius Uriri Boys Mixed Bio/Agric 1
5 St Michael Piny Owacho Mixed Geo/Bst 1
6 Bsp Anyolo Korwa Mixed Eng/Lit 1
7 Mukuyu Mixed Comp/…. 1
8 Thim Jope Mixed Kisw/Hist 1
9 St Paul’s Omboo Mixed Eng/Lit 1
10 Rapogi Girls Maths/Bst 1
11 Luoro Mixed Geo/Bst 1
12 Oruba Girls Bio/Chem 1
13 God Sibuoche Mixed Kisw/CRE 1
14 Bware Mixed Eng/Lit 1
15 Rombe Mixed Hist/CRE 1
16 St Augustine Andingo Mixed Bst/Maths 1
17 Sigira Mixed Bio/Agric 1
18 Korondo Mixed Hist/CRE 1
19 Siro Girls Sec Kisw/CRE 1
20 Ondome Mixed Maths/Bst 1
21 Mori Mixed Bio/Agric 1
22 Konduru Mixed Maths/Chem 1
23 St. Clavers Koduogo Maths/Phy 1
24 Midida Mixed Hist/CRE 1
25 Kamsaki SA Mixed Bio/Agric 1
26 Arambe Mixed Kisw/CRE 1

 

67

27 Bsp Okinda Achuth Mixed Bio/Agric 1
28 Manyonge Mixed Maths/Bst 1
29 Oyani Mixed Bst/Maths 1
30 Chunge Mixed Phy/Maths 1
TOTAL 30

 

RONGO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Koderobara Boys Sec Kisw//Hist 1
2 Oyugi Ogango Girls Bio/Chem 1
3 Nyarach Mixed Bio/Chem 1
4 Kameji Mixed Hist/Geo 1
5 St Joseph’s Tuk-Jowi Mixed Eng/Lit 1
6 Kanyawanga Boys Sec Geo/Bst 1
7 St Peter’s Kuna Mixed Kisw/Hist 1
8 St. Peters Wanga Mixed Geo/Bst 1
9 St Patricks Kamgundho Mixed Sec Bio/Chem 1
10 Kanga Boys High Maths/Geo 1
11 Sigiria Mixed Sec Eng/Lit 1
12 OLF Rakwaro Mixed Bst/Maths 1
13 Winyo Mixed Bst/Hist 1
14 St Mary’s Nyang’ao Mixed Maths/Bio, Eng/Lit 2
15 St Alberts Miyare Mixed Agric/Bio 1
16 Ngodhe Mixed Geo/CRE 1
17 Kosodo Mixed Maths/Chem 1
18 Kanyimach Mixed Sec Bio/Agric 1
19 Kuja Special Sec Agric/Bio 1
20 Kangeso Boys Sec Kisw/CRE 1
21 Kamagambo Mixed Bio/Agric 1
22 Obware Mixed Bio/Agric 1
23 Minyenya Mixed Bst/Geo 1
24 St Augustine Arundo Mixed Agric/Bio 1
25 Sango Mixed Bio/Chem 1
26 Banda Mixed Sec Phy/Maths 1
27 Opapo Mixed Sec Bio/Chem 1
TOTAL 28

 

AWENDO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Albert’s Ulanda Girls Sec Chem/Bio, Bst/Maths, Hist/Geo,  Comp/… 4
2 St John Komolorume Mixed Sec Bst/Geo 1
3 Kokuro Boys Sec Eng/Lit 1
4 Manyatta Boys High Kisw/CRE 1
5 St Mary’s Gorety Dede Girls Agric/Bio 1
6 Pe- Hill Boys High Eng/Lit 1

 

68

7 St Timon’s Rabondo Mixed Eng/Lit 1
8 Nyakuru Mixed Sec Chem/Bio 1
9 Sony Sugar Mixed Eng/Lit 1
10 Kanyasrega Nyokal Mixed Geo/Bst 1
11 Ogwamrondo Hill Mixed Sec Bio/Agric 1
12 Bsp Odera Ogongo Mixed Maths//Bst 1
13 St Joseph Kanyamwa Mixed Bio/Agric 1
14 St PaulineMalunga Mixed Bst/Hist 1
15 St Maurice Nyarombo Mixed Hist/CRE 1
16 Kogelo Mixed Eng/Lit 1
17 St Nicholas Koyier Mixed Bst/Geo 1
18 Canon Apindi Mixed Eng/Lit 1
19 Raywer Mixed Sec Hist/CRE 1
20 Pheres Oluoch Mixed Eng/Lit 1
21 St Mary Angogo Mixed Bio/Agric 1
22 St Mark Tom Mboya Mixed Kisw/Hist 1
23 Yago Mixed Geo/CRE 1
24 St Joseph Bongu Girls Mixed Chem/Bio 1
25 Rinya Mixed Maths/Chem 1
26 Kwe Mixed Sec Agric/Bio 1
27 St Peter’s Kodeny Mixed Geo/Bst 1
28 St Francis Ng’ong’a Mixed Phy/Maths 1
29 Ombasa Mixed Maths/Chem 1
30 St Gabriel Siruti Mixed Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 33

 

NYATIKE SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kibuon Mixed Geo/Maths 1
2 Agenga Mixed Eng/Lit 1
3 Okenge Mixed Maths/Chem 1
4 Nyandago Mixed Bst/Hist 1
5 Sori Mixed Bio/Agric 1
6 St. Gorety Mikei Mixed Hist/CRE 1
7 St Monica Bondo Kosiemo Mixed CRE/Hist 1
8 Moi Nyatike Boys Sec Kis/Hist 1
9 Bande Girls Sec Agric/Bio 1
10 Bl Tezza Mixed Bio/Agric 1
11 Jongoe Mixed CRE/Geo 1
12 Got Kachala Mixed Maths/Bst 1
13 Lwanda Magwar Mixed Bio/Agric 1
14 St Jacob Kolanya Mixed Agric/Bio 1
15 Okayo Mixed Geo/Hist 1
16 St Michael Nyandema Mixed Hist/Kisw 1
17 St Thomas Diruma Mixed Eng/Lit 1

 

69

18 St Pius Got Orango Mixed Agric/Bio 1
19 Rabwao Mixed Maths/Bst 1
20 Osiri Mixed Geo/CRE 1
21 Akala Mixed Agric/Bio 1
22 Fr Joseph Otati Mixed Eng/Lit 1
23 St Gemma Kisw/CRE 1
24 St Gabriel God Wach Phy/Chem 1
25 St Sabian Owich Eng/Lit 1
26 Paulo Odendo Bio/Agric 1
27 Othoch Rakuom Mixed Hist/CRE 1
28 Kumoni Mixed Kisw/Bst 1
29 Kea Mixed Geo/Hist 1
30 Kimai Mixed Sec Bst/Hist 1
31 Olando Mixed Hist/CRE 1
32 St Joseph Alendo Girls Sec Bio/Agric 1
33 Obolo Mixed Kisw/Hist 1
TOTAL 33

 

HOMABAY COUNTY

RACHUONYO SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ringa Boys Geo/Maths 1
2 Agoro Sare Boys Phy/Maths 1
3 Wang’apala Boys Kis/Hist, Maths/Geo 2
4 Wire Mixed Hist/Geo 1
5 Atemo Mixed Kisw/CRE 1
6 Got Rateng Mixed Phy/Maths 1
7 Othoro Mixed Bio/Agric 1
8 St Thomas Omiro Mixed Bst/Maths 1
9 Ober Boys Sec Maths/Phy 1
10 Agoro Sare Mixed Maths/Geo 1
11 Bsp Linus Okok Girls Kisw/CRE, HSci/… 2
12 Angino Mixed Agric/Bio 1
13 St Peters Kotieno Mixed Eng/Lit 1
14 Dudi Girls Maths/Chem 1
15 Mititi Mixed Kisw/Geo 1
16 Saye Mixed Bio/Agric 1
17 Nyandiwa Mixed Phy/Maths 1
18 Karabok Mixed Bst/Maths 1
19 Nyagowa Lutheran Mixed Chem/Bio 1
20 Adega Mixed Eng/Lit 1
21 St Anne Ojwando Girls Sec Eng/Lit 1
22 St Teresa’s Opanga Mixed Chem/Bio 1
23 Kwoyo Oyugis Mixed Eng/Lit 1
24 Mithui Mixed Maths/Phy 1
25 Eng.Peter Owidi Nyahera Girls Maths/Phy 1

 

70

26 St Albert Sinogo Mixed Kisw/Hist 1
27 Ponge Lutheran Eng/Lit 1
28 Nyalenda Mixed Kisw/CRE 1
29 Buoye Mixed Eng/Lit 1
30 Kalando Mixed Eng/Lit 1
31 St Mary’s Andingo Mixed Bst/Geo 1
32 Nyambare Mixed Kisw/CRE 1
33 Nyafare Mixed Kisw/Hist 1
34 Kadie Mixed Kisw/Hist 1
35 Orinde Lutheran Mixed Agric/Bio 1
36 Kowidi Mixed Maths/Chem 1
37 God Agulu Mixed Agric/Bio 1
38 Ongoro Mixed Maths/Phy 1
39 Owiro Mixed Sec CRE/Geo 1
40 Sino SDA Mixed Hist/CRE 1
41 Kandegwa Lutheran Hist/CRE 1
42 St Peters God Agak Mixed Maths/Phy 1
43 Ringa Girls Geo/Bio 1
44 Orera Sec Eng/Lit 1
TOTAL 46

 

RACHUONYO NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Oriwo Boys Sec Hist/CRE, Chem/Maths 2
2 St Innocent Jonyo Mixed Agric/Bio, Comp/…. 2
3 Omboga Mixed High Kisw/CRE, Phy/Maths 2
4 Samanga Lutheran Mixed Kisw/CRE 1
5 Kobala Mixed Kisw/Hist 1
6 St Bernard’s Otaro Mixed Agric/Bio 1
7 Kojwach Mixed Kisw/Hist 1
8 Adiedo Mixed Eng/Lit 1
9 Kajiei Mixed Bst/Maths 1
10 God Ber Mixed Bio/Agric 1
11 Karabondi Girls Kisw/CRE 1
12 Kowuor Mixed Bst/Hist 1
13 Omiro Mixed Bst/Maths 1
14 Kokwanyo Mixed Agric/Bio 1
15 Karabondi Bidii Mixed Bst/Geo 1
16 St Joseph’s Miranga Mixed Bio/Agric 1
17 Atela Mixed Kisw/Hist 1
18 Siburi Mixed Bst/Geo 1
19 St Francis Nyaganjo Girls Kisw/Geo 1
20 Akwakra Mixed Hist/CRE 1
21 St Alfred Alara Mixed Kisw/CRE 1
22 St Paul Oriang Mixed Kisw/Hist 1
23 St Philips Nyabondo Mixed Eng/Lit 1

 

71

24 Gogo Mixed Hist/CRE 1
25 Gendia Boys High Kisw/Hist 1
26 Kolweny Kingsway Mixed Maths/Phy 1
27 St.John God Ndonyo Mixed Maths/Phy 1
28 Kamwala Mixed Kisw/CRE 1
29 Kandiege Mixed Chem/Maths 1
30 Oyombe Mixed Geo/CRE 1
31 Dr Adhu Awiti Mixed Eng/Lit 1
32 Ngeta Mixed Hist/CRE 1
33 Kanam Mixed Kisw/Geo 1
34 Koredo Mixed Eng/Lit 1
35 Wagwe Mixed Bst/Geo 1
36 Simbi Mixed Eng/Lit 1
37 Omindi Mixed Maths/Phy 1
38 Osodo Mixed Agric/Bio 1
39 Nyakech Mixed Bst/Geo 1
40 Bware Mixed Phy/Maths 1
Ongang Mixed Eng/Lit 1
41 Kobila Mixed Geo/Maths 1
TOTAL 45

 

HOMABAY SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kuoyo Kochia Boys Sec Bio/Agric, Maths/Chem 2
2 Ogande Girls Sec Hist/Geo, Comp/… 2
3 Asumbi Girls Sec Phy/Maths, Agric/Bio, French/…. 3
4 Orero Boys Sec Bio/Chem, Phy/Maths 2
5 Magare Girls Sec Bio/Agric, Geo/CRE 2
6 Lala Mixed Maths/Phy, Bst/Geo 2
7 St Josphine Bakhita Girls Sec Eng/Lit, Bio/Chem 2
8 Wiobiero Mixed Chem/Maths 1
9 Homabay Boys High Eng/Lit, Kisw/Hist 2
10 St Mary’s Kachar Girls Sec Maths/Phy 1
11 Sero Mixed Kisw/Hist 1
12 St Dominic Rabango Mixed Bst/Geo 1
13 Rangwe Girls Maths/Phy 1
14 St Dominic Wiga Mixed Kisw/CRE 1
15 Aoch Muga Mixed Agric/Bio 1
16 St Paul’s Ligisa Mixed Kisw/Hist 1
17 Disii Mixed Maths/Bst 1
18 Nyalkinyi Mixed Geo/Hist 1
19 Luora Mixed Eng/Lit 1
20 St. Ambrose Rabuor Mixed Phy/Maths 1
21 Chiga Mixed Maths/Chem 1
22 Riwa Mixed Maths/Phy 1
23 Odienya Mixed Maths/Chem 1

 

72

24 St Camilus Ojunge Mixed His/CRE 1
25 St Pius Ndiru Mixed Eng/Lit 1
26 Nyagidha Mixed Bst/Geo 1
27 Nyakahia Mixed Bst/Geo 1
28 Achego Mixed Eng/Lit 1
29 St Teresa’s Nyauu Girls Geo/CRE 1
30 Manga Mixed Chem/Bio 1
31 God Marera Mixed His/Geo 1
32 Kuja Mixed Eng/Lit 1
33 Nyakwadha Mixed Chem/Bio 1
34 Nyajanja Mixed Bst/Maths, Kisw/Hist 2
35 Ludhe Dongo Mixed Kisw/Hist 1
36 St. Stephen Angiro Mixed Sec Kisw/CRE 1
37 Omoche Mixed Sec Maths/Chem 1
38 Langoroma Mixed Maths/Phy 1
39 Olare Mixed Bio/Agric 1
40 St Albert’s Chiepe Mixed Bio/Agric 1
41 St Mathews God Bondo Mixed Hist/CRE 1
42 Ongeti Mixed Sec Bio/Agric 1
43 Got Kabok Mixed Maths/Phy 1
TOTAL 53

 

NDHIWA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ratang’a Boys Kisw/Hist 1
2 Bsp Okok Ototo Mixed Kisw/Hist 1
3 Ratanga Girls Agric/Bio 1
4 Magina Girls Phy/Maths 1
5 Mirogi Girls Agric/Bio, Maths/Phy 2
6 Ojode Pala Mixed Maths/Phy 1
7 St Peter’s Rambusi Mixed Bst/Maths 1
8 Ojode Unga Hist/CRE 1
9 St Augustine Mirogi Boys French/…. 1
10 St Mary’s Girls Nyamogo CRE/Geo 1
11 St Paul’s Nyamanga Mixed Hist/CRE 1
12 Oridi Girls Hist/Bst 1
13 St Mary’s Wachara Mixed Bst/Geo 1
14 Sigama Mixed Comp/… 1
15 Obera Boys Kisw/CRE 1
16 Andiwo Mixed Kisw/Hist 1
17 Got Kojowi Mixed Kisw/Geo 1
18 Aluor Mixed Hist/CRE 1
19 Goyo Mixed Maths/Phy 1
20 St Felix Nyarath Mixed Geo/CRE 1
21 Jabagre Mixed Eng/Lit 1
22 Ligodho Mixed Bst/Geo 1

 

73

23 Ndisi Mixed Eng/Lit 1
24 Wayara Mixed Bst/Geo 1
25 Bongu Girls Maths/Phy 1
26 Gina Mixed Kisw/CRE 1
27 Kaguria Mixed Maths/Phy 1
28 Langi Mixed Eng/Lit 1
29 Lwanda Kawuor Mixed Maths/Phy 1
30 Mbani Mixed Bst/Hist 1
31 Nyarongi Mixed Hist/CRE 1
32 St Nicasius Maranyona Bio/Agric 1
33 St Peter’s Rarage Mixed Bio/Agric 1
34 Alara Mixed Bio/Agric 1
35 St Lucia Rambo Girls Phy/Maths 1
36 Ongako Mixed Hist/CRE 1
TOTAL 37

 

SUBA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Moi Girls Sindo Kisw/CRE, Eng/Lit 2
2 God Oloo Mixed Eng/Lit, Hist/CRE 2
3 Tonga Boys Eng/Lit, Kisw/CRE 2
4 Nyagwethe Mixed Bst/Geo, Kisw/Hist 2
5 Nyatambe Mixed Hist/CRE 1
6 St Anthony Nyandiwa Mixed Geo/Hist, Phy/Maths 2
7 St Merceline Kigoto Mixed Hist/CRE 1
8 Gingo Mixed Hist/CRE 1
9 St Charles Wiga Mixed Eng/Lit 1
10 Kiabuya Sec Kisw/CRE 1
11 God Bura Mixed Eng/Lit 1
12 Msare Mixed Kisw/CRE, Geo/Hist 2
13 St Gabriel’s Gwassi Girls Chem/Maths 1
14 Uozi Mixed Sec Agric/Bio 1
15 John Mbadi Oma Mixed Bst/Geo 1
16 Kisaku Mixed Phy/Maths 1
17 Seka Mixed Geo/CRE 1
18 St Joseph Olando Mixed Bio/Chem 1
19 Kisegi Mixed Agric/Bio 1
20 Mark Matunga Mixed Eng/Lit, Bio/Chem 2
21 Nyabera Girls Kisw/Hist 1
22 Nyakiya Mixed Bst/Geo 1
23 Obanga Mixed Bio/Agric 1
24 Nyenga Mixed Hist/CRE 1
25 Kianyumba Mixed Kisw/Geo 1
TOTAL 32

 

MBITA SUB COUNTY

74

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mbita Boys High Kisw/Hist, Chem/Maths, Bio/Agric 3
2 Ogongo Mixed Maths/Chem, Geo/Kisw 2
3 Wandiji Mixed Hist/Kisw 1
4 Waondo Mixed Maths/Phy 1
5 Sen. K. Gera Boys Maths/Chem 1
6 Kamasengre Mixed Geo/Hist 1
7 Nyamasare Girls Maths/Phy 1
8 Fr. Tielen Mixed Bst/CRE 1
9 St. Michael’s Nyasumbi Mixed Bio/Chem 1
10 Amb.Pamela Mboya Girls Maths/Phy 1
11 Kakiimba Mixed Eng/Lit 1
12 Lambwe Mixed Hist/Geo 1
13 Wakula Mixed Maths//Phy 1
14 Waware Mixed Bst/Geo 1
15 Tom Mboya Boys Chem/Bio, Kisw/Hist 2
16 John Mbadi Ligongo Eng/Lit 1
17 Rusinga Girls Hist/CRE 1
18 St Stephen Kirindo Mixed Chem/Bio 1
TOTAL 22

 

KISII COUNTY

GUCHA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Machongo PAG Mixed Geo/CRE, Kisw/Hist 2
2 St Angela’s Sengera Girls Bio/Agric, Bst/Maths 2
3 Itare Mixed Kis/Geo 1
4 Matagaro SDA Mixed Geo/Hist 1
5 Gakero ELCK Mixed Kis/CRE 1
6 Nyamonaria Mixed Maths/Bst 1
7 Getuki Mixed Kis/Geo 1
8 Buyonge Mixed Eng/Lit 1
9 St Camillus Nyamoronga Mixed Chem/Maths 1
10 Maroba Mixed Hist/CRE 1
11 Sengera Parish Girls Geo/Bst 1
12 Bombaba Mixed Maths/Chem 1
TOTAL 14

 

KENYENYA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyabioto Mixed Hist/CRE 1
2 Moteiribe Mixed Sec Bio/Agric, Kisw/Geo 2
3 Riokindo Boys Maths/Phy, Bio/Agric 2
4 Nyakoiba Mixed Kis/CRE 1
5 Kerongorori Mixed Maths/Phy 1
6 Sengera Mixed Eng/Lit 1

 

75

7 Magenge SDA Mixed Kis/Hist 1
8 Nyabiore Girls Maths/Chem, Hist/Geo 2
9 Emesa Mixed Chem/Maths 1
10 Magena Boys Chem/Maths 1
11 Keberesi Mixed Agric/Bio 1
12 Mobirona mixed Eng/Lit 1
13 Maiga F Pmixed Maths/Phy 1
14 Mosensema Mixed Maths/Geo 1
15 St Josephs Etono Kisw/Geo 1
16 Riokindo Girls Eng/Lit 1
17 Magena Girls Phy/Maths 1
18 Mochorwa Mixed Kisw/Hist 1
19 Kenyenya Mixed Bst/Maths 1
20 Riyabu Mixed Bio/Agric 1
21 Nyangeti Mixed Eng/Lit 1
22 Gekong’o DEB II Mixed Kisw/Geo 1
23 Nyamescho boys Kis/CRE 1
24 St Francis Metembe Kisw/Hist 1
25 Kebabe SDA Mixed Bst/Geo 1
26 Omobera Girls sec Kisw/Geo 1
TOTAL 29

 

KISII SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ekerubo DEB Sec Mixed Bio/Chem, Bst/Geo 2
2 Bsp Mugendi Nyamokenye Eng/Lit, Agric/Bio 2
3 St Annes Nyangoge Girls Eng/Lit, Bio/Agric 2
4 St. Francis Nyasagati Mixed His/CRE 1
5 St Charles Lwanga Gesero Mixed Hist/CRE 1
6 St Andrew Mogumo Mixed Eng/Lit 1
7 Bogitaa ELCK Mixed Geo/CRE 1
8 St Vincent Omwari Mixed Maths/Bio 1
9 St Pauls Igonga mixed Bio/Chem 1
10 Itierio ELCK Boys Agric/Bio 1
11 Kiabusura Mixed Geo/Bst 1
12 Itierio ELCK Girls Chem/Maths 1
13 St Theresas Bokiakumu Mixed Maths/Chem 1
14 Botoro ELCK Mixed Maths/Bst 1
15 Isamwera Mixed Eng/Lit 1
16 Genga DOK Mixed Eng/Lit 1
17 Itibo ELCK Boys Geo/Bst 1
18 Nyotoima Suguta DEB CRE/GEo 1
19 Bitare Mixed Maths/Phy 1
20 Matongo Mixed Bio/Chem 1
TOTAL 23

 

76

NYAMACHE SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyabisase Mixed Kis/Geo, Bio/Chem, Eng/Lit 3
2 Riambase DEB Mixed Geo/His, Bst/Maths 2
3 Emenwa DOK Mixed Chem/Maths, Kis/CRE 2
4 Rigena PAG Mixed His/CRE 1
5 Kiobegi DEB Mixed His/CRE 1
6 Naikuru PAG Mixed Kis/Geo 1
7 Enchoro PEFA Mixed Kis/Hist 1
8 Gionseri Girls Sec Geo/Hist 1
9 Borangi SDA Mixed Kis/CRE 1
10 Nyachogochogo AIC Mixed Geo/Hist 1
11 Kionduso PAG Mixed Eng/Lit 1
12 St James Gionsaria Mixed Eng/Lit 1
13 Mochengo PAG Mixed Eng/Lit 1
14 Mogonga PAG Mixed Agric/Bio 1
15 Maji Mazuri Mixed Kis/CRE 1
16 Nyangusu Mixed Geo/Hist 1
17 St Thomas Turwa Mixed Eng/Lit 1
18 St Charles Kabeo Mixed Bst/Geo 1
19 Nyamache Boys Kis/Hist 1
20 St Paul Nyacheki Mixed Eng/Lit 1
21 St Mathews Chitago mixed Maths/Phy 1
22 Suguta Girls Eng/Lit 1
23 St Theresas Girls Nyangusu Maths/Chem 1
24 St John’s Orogare Mixed Kis/CRE 1
25 Nyachenge Mixed Geo/Kis 1
TOTAL 29

 

MARANI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kenyoro Mixed Sec Maths/Bio, Geo/His 2
2 Entanda Mixed Agric/Bio, Hist/CRE 2
3 Itibo Girls Geo/Kis, Phy/Maths 2
4 Eramba Mixed Eng/Lit 1
5 Nyakeiri Boys Kis/Geo 1
6 Geturi Mixed Eng/Lit 1
7 Nyasore SDA Mixed CRE/Hist 1
8 Nyankanda Mixed Bio/Maths 1
9 Nyagesenda Mixed Agric/Bio 1
10 Itibo Boys Kis/Hist 1
11 Kiareni ELCK Mixed Maths/Chem 1
12 Kiagware Mixed His/CRE 1
13 St John Metembe Mixed Chem/Phy 1
14 Nyakome Friends Mixed Bio/Chem 1
TOTAL 17

 

77

KISII CENTRAL SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kisii School Boys Bio/Agric, Eng/Lit, Geo/Kis 3
2 Kereri Girls Eng/Lit, Maths/Bio, Hsci/.. 3
3 Nyabururu Girls Maths/Chem, Kisw/CRE 2
4 St Lukes Kanunda Mixed Eng/Lit 1
5 St Peters Kerera Mixed Maths/Chem 1
6 Ongicha Mixed Geo/Bst 1
7 Gianchere Friends Mixed Kisw/CRE 1
8 Nyamagwa SDA Mixed Eng/Lit 1
9 St Patricks Mosocho Mixed Agric/Bio 1
10 Nyatieko Mixed Chem/Bio 1
11 St Peters Mosocho Eng/Lit 1
12 Masongo Mixed Phy/Maths 1
13 Gianchere Special His/CRE/KSL 1
14 Nyosia Mixed Eng/Lit 1
15 St Stephens Nyamware Mixed Eng/Lit 1
16 Nyaura Mixed Eng/Lit 1
17 Riondanga Mixed Kis/Geo 1
18 St Paul Amasogo Mixed Hist/CRE 1
19 Snr.Chief Musa Nyandusi Kegati Mixed Kis/CRE 1
20 Kioge Girls Kisw/Hist 1
21 Queen Of Apostles Kanyimbo Mixed Hist/Kisw 1
22 Irungu PAG Mixed Kisw/CRE 1
23 Daraja Mbili Mixed Bio/Chem 1
24 Amariba Mixed Bio/Agric 1
25 Nyaguta Mixed Eng/Lit 1
26 Bobaracho Mixed Kis/Hist 1
27 Ibeno COG Mixed Maths/Bio 1
28 Kiogo SDA Mixed Kis/Hist 1
29 Irondi Mixed Geo/Maths 1
TOTAL 34

 

MASABA SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Charles Lwanga Ichuni Girls Chem/Bio, MathsGeo, Maths/Bst,  Kisw/Hist 4
2 Moi Gesusu Boys Sec Eng/Lit, Kis/CRE, Geo/Hist 3
3 Ibacho Mixed Comp/.., Maths/Phy, Geo/Bst 3
4 Amasege Mixed Eng/Lit, Hist/CRE 2
5 Hema Chitago Mixed Eng/Lit, Bio/Agric 2
6 Nyanturago Mixed Kis/CRE, Maths/Bst 2
7 Mobamba Mixed Kisw/CRE, Eng/Lit 2
8 Amabuko Mixed Bio/Chem, Kisw/Geo 2
9 Masimba Mixed Maths/Bst 1

 

78

10 Bong’onta Mixed Geo/CRE 1
11 Metembe Mixed Eng/Lit 1
12 Mosisa Mixed Geo/Hist 1
13 Nyamagesa COG Mixed Eng/Lit 1
14 Mesabisabi Mixed Kisw/Hist 1
15 St Peters’ Chironge Mixed Chem/Maths 1
16 St Marks Mokorogoinwa Bst/Geo 1
17 Sasati Mixed Geo/Bst 1
18 Moreremani PAG Mixed Geo/Hist 1
19 Ikorongo Mixed Kis/CRE 1
TOTAL 31

 

SAMETA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bsp Mugendi Nyakegogi Mixed Eng/Lit, Kis/Hist 2
2 St Marys Nyamagwa Girls Hist/CRE, Phy/Maths 2
3 St John’s Nyamagwa Boys Kis/Geo 1
4 Boitangare Mixed Eng/Lit 1
5 Nyaguku Mixed Kis/Hist 1
6 Sameta Boys High Bst/Geo 1
7 Nyabonge Mixed Eng/Lit 1
8 Sameta PAG Mixed Bio/Chem 1
9 Rianchore Mixed Kis/Geo 1
TOTAL 11

 

GUCHA SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyagichenche Mixed Kis/CRE, Maths/Bio 2
2 Nduru Boys Hist/CRE, Maths/Chem 2
3 Nduru Girls Kis/CRE, Maths/Bst 2
4 St Joseph Nyabigena Boys Bio/Agric, Kisw/Hist 2
5 Ndonyo Mixed His/Kisw 1
6 Mariwa Mixed Sec Kis/CRE 1
7 Amaiko Mixed Maths/Chem 1
8 Nyangweta SDA Mixed Chem/Maths 1
9 Monianku ELCK Mixed Eng/Lit 1
10 Nyaimera Mixed Bio/Agric 1
11 Maroo Esinde Mixed Maths/Chem 1
12 Ayora Mixed Kis/Geo 1
13 Ikoba Mixed Chem/Maths 1
14 Muma Mixed Agric/Bio 1
15 St Marys Nyabigena Girls Maths/Bst 1
16 Kiabigoria Mixed Kis/CRE 1
17 Ramoya Hill Girls Maths/Chem 1
18 Nyamonaria Mixed Maths/Bst 1
19 Nyango DOK Mixed Maths/Bst 1

 

79

20 Bogichoncho Mixed Kis/CRE 1
21 Nyambine DEB Mixed His/Geo 1
22 Nyamue Mixed Eng/Lit 1
23 Omobiri ELCK Mixed Bst/Geo 1
24 Giasobera Mixed Bst/Maths 1
25 Riagumo DEB Mixed Bst/Maths 1
26 St Peters Nyangweta DOK Mixed Eng/Lit 1
27 Nyakeyo Mixed Eng/Lit 1
29 Gotichaki Mixed Chem/Maths 1
30 Nyataro Mixed Sec Agric/Bio 1
TOTAL 33

 

NYAMIRA COUNTY

NYAMIRA SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Gesiaga Mixed Sec Maths/Chem, His/CRE, Bst/Maths 3
2 St Peters Nyakemincha Mixed Chem/Bio, Kisw/CRE, Eng/Lit 3
3 Gekomoni Tech Mixed Chem/Bio, Bst/Maths 2
4 Sironga Girls Eng/Lit, Maths/Phy 2
5 Nyakeore Mixed Hist/CRE, Bio/Chem 2
6 Kebirigo Boys Maths/Phy, Bst/Geo 2
7 Nyamira Boys Chem/Bio, Phy/Maths 2
8 Kianginda Mixed Bst/Geo 1
9 Bonyunyu Mixed Sec Maths/Geo 1
10 Marindi Mixed Bst/Geo 1
11 Getaari PAG Eng/Lit, Chem/Bio 2
12 Kuura Mixed Sec Bio/Agric 1
13 Masosa Mixed Maths/Chem 1
14 St Joseph Kemasare Mixed Kisw/Geo 1
15 Nyameru Mixed Kisw/CRE 1
16 Kianungu Mixed Hist/CRE 1
17 Makairo Mixed Kisw/Hist 1
TOTAL 27

 

MASABA NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Riooga Mixed Eng/Lit, Chem/Maths 2
2 Riyabe Mixed Chem/Bio 1
3 Matutu PAG Mixed Maths/Bst 1
4 Mochenwa Mixed Bio/Maths 1
5 St Cyprian Biticha Mixed Kisw/Hist 1
6 Metamaywa Mixed Geo/Hist 1
7 Riamoni Mixed Maths/Chem 1
8 St Don Bosco Nyabiosi Bio/Agric 1
9 Esani Mixed Hist/Geo 1
10 Nyakongo Mixed Kisw/Geo 1

 

80

 


Leave A Reply

Your email address will not be published.